Václav Hořejší k variantě omikron: I kdyby pozitivní zdravotníci měli ochranné obleky, je to problematické, říká imunolog
Plán ministerstva zdravotnictví předpokládá, že po pozitivním antigenním samotestu by do práce mohli chodit zdravotníci a pracovníci v sociálních službách, šlo by o takzvanou pracovní karanténu. Podle Václava Hořejšího (72) jde o dobrý koncept, ale jeho fungování by si představoval jinak. "Já si myslím, že pracovní karantény jsou na místě spíš v takových situacích, kdy ti lidé dělají třeba nějaké důležité zaměstnání a přitom ale nepřicházejí příliš do styku s lidmi," uvedl pro ŽivotvČesku.cz a popsal, za jakých podmínek by pochopil, kdyby do pracovní karantény museli i zdravotníci.
Denní počet nových případů koronaviru v pondělí skokově vzrostl, testy odhalily 20.270 nakažených, zhruba o 13.000 víc než před týdnem. Víc případů přibylo naposledy loni na začátku prosince. Výrazně stoupla i incidence, na 100.000 obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 799 nově nakažených. V České republice v tuto chvíli už omikron vytlačuje deltu, má ho už 80 procent nakažených.
Možnost pracovat i po pozitivním testu schválila pro zdravotníky a sociální pracovníky vláda. Cílem je udržet chod státu i v případě, že by se v kritické infrastruktuře významně rozšířila covidová varianta omikron, která je nakažlivější, onemocnění ale bývá mírnější. Zaměstnanec nakažený koronavirem bude muset pracovat nebo se stravovat odděleně.
Někteří hejtmani by rádi rozšířili seznam profesí, pro které se může v případě výrazného zesílení epidemie koronaviru pracovní karanténa zavést. Do seznamu přidali například energetiky, vodohospodáře, řidiče autobusů nebo pracovníky svozu odpadu. Právě u takových lidí by podle profesora imunologie dával koncept pracovní karantény větší smysl než u zdravotníků.
"Já si myslím, že pracovní karantény jsou na místě spíš v takových situacích, kdy ti lidé dělají třeba nějaké důležité zaměstnání a přitom ale nepřicházejí příliš do styku s lidmi. To znamená, když to je člověk, který je pozitivní, přitom mu nic není a je to třeba řidič stavebního stroje nebo třeba i metra, zavřený v té své boudičce. Tam si myslím, že to dává smysl a že by tito lidé zbytečně zůstávali zavření," řekl pro ŽivotvČesku.cz Václav Hořejší.
Vzhledem k nakažlivosti omikronu se vláda obává, že se nakazí tolik lidí ze zdravotnického a sociálního sektoru, že pokud by šli všichni do karantény, nemuselo by v nemocnicích a sociálních zařízeních na práci zůstat dost lidí. Podle Václava Hořejšího je pracovní karanténa u těchto profesí problematická, ale za určitých podmínek by byla bohužel opravdu nevyhnutelná.
"Je pravda, že pokud jsou to lidé, kteří přicházejí často do styku s jinými lidmi, zvláště s těmi, kteří jsou zranitelní, jako jsou třeba zdravotníci, pak by mohli nakazit i svoje pacienty. I kdyby se pohybovali v ochranném obleku, je to problematické. Já myslím, že se o tom uvažuje jen kvůli tomu, kdyby se rozvinula ta poslední vlna tak, že by nastával kritický nedostatek lidí, pak asi by se nedalo nic dělat a lidé, kteří by byli pozitivní a nic by jim nebylo, by museli jít do práce, aby se zabránilo ještě větším škodám," vysvětlil svůj pohled na věc pro ŽivotvČesku.cz uznávaný imunolog.
Kromě obav z toho, že lidé v pracovní karanténě nakazí své kolegy či pacienty, vznikly obavy i z toho, že kdo bude pozitivní pracovat s respirátorem, místo toho aby odpočíval a dal tělu prostor se s virem popasovat, jeho stav se zhorší. Z toho ale odborník na imunitu obavy nemá.
"To si myslím, že se asi nestane, to jen kdyby ti lidé běhali a dělali nějakou intenzivní fyzickou činnost, tak by se to mohlo stát. Samozřejmě jakmile by začali ti lidé mít příznaky, tak by pracovní karanténa okamžitě musela skončit," dodal Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.