Václav Klaus: Covid-19 není takovou hrozbou, jak někteří epidemiologové líčili

Exprezident Václav Klaus
Exprezident Václav Klaus
Foto: wikipedia.org
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 5. 2020

Institut Václava Klause zveřejnil prohlášení, na kterém pracoval exprezident s kolektivem autorů. Bývalá hlava státu se domnívá, že světová pandemie koronaviru není takovou hrozbou, jak bylo doposud prezentováno. Zároveň považuje následky přísných restrikcí za příliš závažné.

Klaus a kolektiv autorů jsou přesvědčeni, že vlády jednotlivých států reagovaly na koronavirus panikou. Kvůli tomu byla prý zavedena restriktivní opatření, jimiž se šíření nemoci Covid-19 bránilo. "Setrvávají u toho i přesto, že je čím dále tím více zřejmé, že nemoc Covid-19 neprobíhá jako velké pandemie minulosti. Její epidemie zcela evidentně a bez jasných příčin odchází," konstatoval Institut Václava Klause v prohlášení.

Pandemie se prý zmocnili politici, epidemiologové a média. "Dosavadní průběh epidemie naznačuje, že Covid-19 svými zdravotními důsledky není takovou hrozbou, jak byl (a do jisté míry stále ještě je) médii a některými epidemiology líčen a jak se ho zmocnila politika," stojí v něm dále.

Společnost musí opět fungovat

Klaus se svými kolegy konstatuje, že úmrtnost koronaviru činí pouhé tisíciny procenta. Teze o tom, že největší nebezpečí hrozí seniorům, je prý falešná, protože jsou pro ně bezpečné všechny nemoci.

"Společnost musí začít rychle normálně fungovat. Další udržování plošných restrikcí přestalo být únosné nejen obřími ekonomickými ztrátami," píše se v prohlášení. "Očekáváme od vlády rychlá řešení témat tohoto typu, nikoli jen pomalé či rychlejší uvolňování dnešních restrikcí. V koncepční rovině je třeba udělat daleko více než dosud a to dříve, než bude pozdě. Není třeba každodenně řídit boj s pandemií, což stejně běžně dělají ti, jejichž je to zaměstnáním. Starejme se o budoucnost, která je nejen pandemií, ale i metodami boje s ní vážně ohrožena," vyzval Institut Václava Klause vládu.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.