Vakcína bude povinná, predikuje Jaroslav Flegr. Proočkovanosti se nedá dosáhnout na bázi dobrovolnosti, míní

Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr
Foto: Se svolením Jaroslava Flegra
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 24. 6. 2021

Téměř před půl rokem začala Česká republika s vakcinací proti koronaviru. Názory odborníků na nutnou proočkovanost se liší, někteří říkají, že ke kolektivní imunitě stačí 60 % proočkovanost, jiní pak mluví o 90 %. Mezi nimi je i evoluční biolog a parazitolog Jaroslav Flegr (63), který procenta liší i dle ročních období - 90 bude podle něj potřeba v zimě. Na sociálních sítích předpověděl, že očkování bude povinné a ani odmítače nakonec nemine. "Vzhledem k infekčnosti nových variant není reálné, že by se potřebné proočkovanosti podařilo dosáhnout na bázi dobrovolnosti," řekl Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Zdravotníci v Česku dosud aplikovali 7,57 milionu dávek očkování, z toho 110.000 tuto středu. Plně naočkovaných je 2,78 milionu lidí. Část národa ale zatím neví, zda se očkovat nechá a další je zásadně proti vakcíně. Podle profesora Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy Jaroslava Flegra bude k dosažení kolektivní imunity v zimním období potřeba dosáhnout 90 % proočkovanosti populace. Očekává, že vakcinace bude časem povinná.

"Vzhledem k infekčnosti nových variant není reálné, že by se potřebné proočkovanosti podařilo dosáhnout na bázi dobrovolnosti. Předpokládám, že po první zimní vlně, která bude v Evropě, hodně velká část států západní části EU zavede povinné očkování. U nás budeme vzdorovat tak o rok déle a nakonec ho taky zavedeme. U nás to bude ne na jaře, ale tak někdy na podzim, nebo si možná vyzkoušíme ještě jednu vlnu v roce 2022. Ale zřejmě se to u nás bude muset zavést taky," řekl Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Kupříkladu imunolog Václav Hořejší by povinné očkování preferoval, nemyslí si ale, že je taková možnost na stole. "Okamžitě by to napadli právníci a soudci, i kdyby tady měla půlka národa zemřít, tak svoboda je přednější. To mě opravdu štve a podporu to má v parlamentní opozici. Za nesmysl považuji, že není možné prosadit povinné očkování personálu například v domovech pro důchodce," uvedl Václav Hořejší pro ŽivotvČesku.cz.

Podle uznávaného evolučního biologa by zrušení povinného očkování nebylo jednoduché. "Nějakou dobu to potrvá, že si poslanci uvědomí, že musí zavést i tak nepopulární opatření. Potom to ale zrušit nepůjde, už jen z toho, že to bude mít většina států okolo, bude jasné, že nejde o žádnou svévoli. Bohužel ta bývalá východní Evropa je v tomhle špatná, protože si lidé pletou demokracii s anarchií a neuvědomují si, že kde končí naše svoboda, tam začíná svoboda někoho jiného," uzavřel Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.