Vakcína na covid-19 není určena pro děti. Epidemiolog Roman Prymula vysvětlil, co by se stalo po jedené dávce

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Jakub Poláček / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 12. 2020

Vývoj vakcíny proti covidu-19 dospěl do finále. Někteří lidé už preparát, který má zastavit pandemii, dostali. Zejména v Británii a USA. Očkování se brzy stane realitou i v Česku. Ale zatím není určené pro děti. Pro ŽivotvČesku.cz respektovaný epidemiolog Roman Prymula (56) upřesnil, proč vakcíny nemohou dostat nejmenší a co by se stalo po podání dávky.

První očkovací látkou, která se do Česka dostane, bude vakcína společností BioNTech a Pfizer. Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) se má ke schválení látky dostat už 21. prosince.

Do Česka se očkování dostane přes Evropskou komisi, která s výrobci jedná jménem členských států EU. Smluv je nyní podepsáno hned několik, vláda v nedávno schválené strategii očkování proti covidu-19 počítá s dávkami pro 6,9 milionu lidí, a to za částku 1,8 miliardy korun. Přípravek zatím ale není určen pro děti.

"Vakcína je určena pro dospělé od 16 let věku. Pokud by ji ale dostalo dítě s vysokou mírou pravděpodobnosti by se nestalo vůbec nic. Vakcína pouze pro tuto věkovou kategorii nebyla zatím testována. Studie u dětí ale postupně proběhnou," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Očkování pro děti bude mít za vakcínami pro dospělé zpoždění. To platí nejen pro Česko, ale i celý svět. Podle nedávno zveřejněného článku New York Times nemusí začít ani před začátkem příštího školního roku. Důvod je prostý – nyní vytvářené studie se primárně soustředí na dospělé.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.