Vakcína proti koronaviru bude nejdřív za rok. Bez ní pandemie neskončí, myslí si vědci

Vakcína
Vakcína
Foto: pixabay.com
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 4. 5. 2020

Vývojem vakcíny proti koronaviru se zabývají vědci ze všech koutů světa. Ať už jde o USA, Británii, Čínu nebo Německo, všude se snaží přijít na to, jak by se dal koronavirus porazit. Jenomže to jen tak nebude. Nejdřív za 12 měsíců, možná ale taky až za 18.

Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) bude vývoj vakcíny na koronavirus trvat alespoň 18 měsíců. Teď se ale zdá, že by mohla být rychleji. Vakcínová aliance CEPI v dubnu uvedla, že by očkování proti Covidu-19 mohlo být už za 12 měsíců.

CEPI zajišťuje celosvětovou spolupráci na výrobě vakcíny, do které se zapojily jak soukromé, tak veřejné organizace. Aliance na to má dvě miliary dolarů, v přepočtu téměř 50 miliard korun.

Další vlny

Urychlit vývoj vakcíny chtějí i Spojené státy americké, kde pandemie koronaviru udeřila nejsilněji. Projekt dostal název Operace rychlost světla. "Doufám, že budeme mít vakcínu tak rychle, jak to svět ještě neviděl," uvedl americký prezident Donald Trump.

Na vakcíně pracují vědci z celého světa. Slova o dvanácti měsících se ale nemusejí vyplnit. WHO navíc varovala, že když vakcínu lidé nevyvinou, koronavirus se bude vracet v dalších vlnách.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.