Vakcínu Sputnik V přijmu, říká Jan Hamáček. Má to ale háček. O její bezpečnosti promluvil Roman Prymula

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: Nextfoto.cz

Jednou z nejdiskutovanějších vakcín proti covidu-19 je i nadále ruská vakcína Sputnik V. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) již dříve odmítl, že by se tato vakcína do Česka dostala dříve, než ji schválí léková agentura. Podle šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (42) v případě, že by vakcína byla schválena, umí si představit, že by s ní Česko očkovalo. "Ať se nasadí každá vakcína, která funguje, ale musí projít testem EMA nebo SÚKL," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra v čem je háček. Podle epidemiologa Romana Prymuly jde o preparát, který rozhodně špatný není.

Česko podle premiéra Andreje Babiše neplánuje občany očkovat vakcínou, které chybí souhlas EMA. Žádost o schválení od výrobce ruské vakcíny Sputnik V Brusel minulý týden neevidoval.

Ústav Nikolaje Gamaleji uvedl, že ji k Evropské agentuře pro léčivé přípravky podal, což však minulou středu středu šéfka EK Ursula von der Leyenová odmítla. Členské země EU, které očkování daným preparátem povolí, budou podle ní muset nést zodpovědnost za důsledky.

"Očkování je problém celé Evropské unie, vakcíny nejsou. Ať se nasadí každá vakcína, která funguje, ale musí projít testem EMA nebo SÚKL. Pokud to bude schváleno, tak přijmu i Sputnik V," řekl pro ŽivotvČesku.cz vicepremiér Jan Hamáček.  

Podle Romana Prymuly jde o vakcínu, která není významně odlišná od vakcíny AstraZeneca a v boji s epidemií by mohla být dobrým nástrojem.

"Vakcína Sputnik V funguje na podobném principu vektorového virového nosiče jako AstraZeneca, ale s poněkud sofistikovanějším přístupem dvou různých lidských adenovirů pro každou dávku. Má vysokou publikovanou účinnost. Uvítal bych ještě alespoň výsledky jedné zahraniční studie. Jinak si myslím, že to špatná vakcína rozhodně není," zhodnotil před pár dny pro ŽivotvČesku.cz ruský preparát epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví.

Ministr vnitra Jan Hamáček (42) se aktuálně pohybuje s početnější ochrankou. Děje se tak k...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.