Vakcíny mRNA mají chránit před vážným průběhem covidu několik let. Účinnost je vysoká, říká Roman Prymula

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: ŽivotvČesku
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 6. 2021

Nová studie, kterou zveřejnili američtí vědci, poukazuje na to, že vakcíny mRNA mohou poskytnout očkovaným lidem ochranu před závažným průběhem onemocnění covid-19 na mnoho let. Podle uznávaného epidemiologa Romana Prymuly (57) mají očkovací preparáty na principu mRNA budoucnost a je prokázana jejich vysoká účinnost. "Přístup mRNA vakcín je poměrně nový a ukazuje se, že má veliký potenciál," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Prestižní vědecký časopis Nature zveřejnil studii, která vyzdvihuje očkovací preparáty mediátorové RNA, známé jako mRNA vakcíny. Podle ní mají naočkované osoby chránit před tím, aby je postihl vážný průběh covidu-19 a navíc by měla ochrana vakcíny trvat minimálně několik let. Mezi mRNA vakcíny se řadí například Comirnaty od farmaceutické společnosti Pfizer/BioNTech nebo Moderna.

Výše zmíněné očkovací látky obsahují genetickou informaci viru, nikoli oslabené nebo mrtvé původce nemoci. To by mělo vést k tomu, že si tělo dokáže vytvořit vlastní protilátky. Studie amerických vědců navíc zdůrazňuje, že u lidí, kteří prodělali onemocnění a ještě se k tomu nechali očkovat, může vzniknout dokonce celoživotní ochrana.

"Účinnost je poměrně vysoká a jde o to, jak to bude vypadat s různými mutacemi. Účinnost se pohybuje kolem 83 až 86 procent, což je zatím poměrně slibné. Zajímavé je, že sám výrobce argumentoval, že bude nutné přeočkovávat vakcínou po devíti měsících. Zdálo se mi to poměrně rychlé," řekl Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz s tím, že sám předpokládal, že k přeočkování pak dojde nejdříve za rok.

"V současné době jsou data, která to samozřejmě nějakým způsobem mění. Uvidíme, jak bude situace vypadat v reálu na velké populační studii, která by měla skončit ve Velké Británii někdy na přelomu srpna nebo září. Tam budeme definitivně vědět, zda přeočkovávat a kdy," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zdravotnictví a renomovaný epidemiolog, který se věnuje hlavně problematice vakcín a imunizace.

Očkovací preparáty, které jsou v Česku používány, jsou v mnoha ohledech různé. "Mechanismus vakcín je skutečně odlišný. Vakcíny mají nějaký virový nosič, který se například v případě AstraZeneky nereplikuje – informace se tam jednorázově přenese. U mRNA je to jakási informační záležitost, kdy se tam nevpravuje vlastní antigen celý, ale nese to pouze informaci o daném antigenu. Ukazuje se, že tento přístup je skutečně účinnější. Přístup mRNA vakcín je poměrně nový a ukazuje se, že má veliký potenciál," dodal Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.