Vakcíny nesmí expirovat. Nemocnice popsaly, co se děje s očkovací látkou, když jedinec na dávku nedorazí

Očkování – Ilustrační snímek
Očkování – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia.cz

O dávky vakcíny, které chrání proti koronaviru, je po celém světě obrovský zájem, který převyšuje nabídku a současné výrobní možnosti farmaceutických firem. Přesto se stává, že někdo pozvaný na očkování nedorazí. Mluvčí nemocnic pro ŽivotvČesku.cz popsali, jak funguje systém náhradníků. Cílem je, aby vakcína po expirační době nepřišla vniveč.

V České republice se očkování rozběhlo 27. prosince roku 2020. Momentálně se používají tři typy očkovací látky – Pfizer/BioNTech, Moderna a AstraZeneca. Aplikováno bylo již 830 000 dávek vakcín a více jak 262 000 lidí dostalo dvě dávky.

Prezident Miloš Zeman (76) by byl rád, kdyby se v Česku používaly také ruská a čínská vakcína, ministerstvo zdravotnictví se k tomu staví odmítavě. Ministr Jan Blatný (50) opakovaně uvedl, že k použití Sinopharmu a Sputniku V musí dát souhlas Evropská léková agentura.

Pokud se objednaný jedinec na očkování z nějakého důvodu nedostaví, hrozí expirace účinné látky. Tomu se nemocnice brání tak, že vytvořili systém náhradníků.

"Máme vytvořený seznam náhradníků, je tam parametr, že musí splňovat věkovou hranici 70+. V poslední době se nám velmi zlepšila docházka lidí na očkování, náhradníků je nyní potřeba naprosté minimum. Dříve, než se ministerstvu podařilo propojit všechny systémy, tak s tím byly problémy, stávalo se, že někdo už byl naočkovaný, ale systém ho znovu posílal na očkování. Tam nám vypadávaly jednotky lidí, ale nyní k tomu už nedochází," řekl pro ŽivotvČesku.cz mluvčí příbramské nemocnice Martin Janota.

Mluvčí společnosti Krajská zdravotní (spravuje nemocnice v Děčíně, Ústí nad Labem, Teplicích, Mostě a Chomutově) Jana Mrákotová pro ŽivotvČesku.cz potvrdila, že jsou připraveni na situaci, kdy objednaný jedince na očkování nedorazí.

"S ohledem na počet vakcín, které máme k dispozici, se náhradníci rekrutují převážně z řad zdravotníků, personálu, který přichází do kontaktu s pacienty, členů integrovaného záchranného systému, policistů, hasičů, vojáků, kteří u nás pomáhají nebo z jiných částí prioritních skupin," popsala Jana Mrákotová pro ŽivotvČesku.cz, jakým způsobem nemocnice náhradníky vybírá. Nemocnice předem vytipované jedince pak kontaktuje telefonicky, protože při očkovacím procesu hraje zásadní roli čas.

Strach lidi spojuje. Lidé se potřebují bát a potřebují mít téma, o kterém mají pocit, že m...

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.