Vakcíny proti covidu i pro nejmenší: Jsem zastánce očkování dětí od 5 let, říká imunolog Václav Hořejší

Očkování - Ilustrační snímek
Očkování – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 10. 2021

Obavy odborníků začínají nabírat reálné obrysy. Vývoj epidemie koronaviru v Česku není vůbec příznivý, protože počty nově nakažených dosahují několika tisíců denně – za pátek 29. října bylo v laboratořích potvrzeno 5 720 osob s onemocněním covid-19 a přibývá také hospitalizovaných, kdy se zdravotníci starají v nemocnicích o 1466 pacientů. Profesor imunologie a v letech 2005 až 2017 ředitel Ústavu molekulární genetiky (ÚMG) Akademie věd ČR Václav Hořejší (72) apeluje na nutnost očkování, které osobně podporuje i u malých dětí. "Když se podíváte na nejnovější přehledy šíření viru v populaci podle věku, tak právě v dětské populaci a mezi adolescenty do 18 let se to šíří skutečně nejvíce," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Od 1. července se do registračního systému na očkování proti koronaviru mohou v České republice hlásit děti od 12 let (věková kategorie 12 až 15 let). V jejich případě musí být při podání dávky vakcíny přítomen zákonný zástupce a nesmí chybět ani vyplněný očkovací formulář. Americký úřad pro kontrolu léčiv a potravin (FDA) už potvrdil nouzové schválení vakcíny Comirnaty od farmaceutické společnosti Pfizer/BioNTech pro děti ve věku 5 až 11 let a zanedlouho by se měla stát ve Spojených státech široce dostupnou.

"Naše přísné a komplexní hodnocení týkající se bezpečnosti a účinnosti vakcíny, by mělo pomoci k tomu, abychom rodiče a opatrovníky ujistili, že tato vakcína splňuje naše vysoké nároky. Jako matka i lékařka vím, že právě rodiče, opatrovníci, zaměstnanci školy i děti čekali na dnešní schválení. Očkování mladších dětí proti covidu-19 by nás mělo přiblížit k návratu do normálního života," sdělila pro server Statnews.com Janet Woodcocková (73), která pracuje také jako úřadující komisařka FDA.

Právě schválení vakcíny americkou společností povede k rychlému jednání Evropské lékové agentury (EMA) k obdobnému kroku. Podle renomovaného profesora imunologie Václava Hořejšího by to bylo správné jednání, které by mělo významný efekt na eliminaci šíření viru.

"Jsem zastáncem očkování dětí od věku pěti let a důvodem je mimo jiné to, že když se podíváte na nejnovější přehledy šíření viru v populaci podle věku, tak právě v dětské populaci a mezi adolescenty do 18 let se to šíří skutečně nejvíce. Dětem koronavirus ublíží ve srovnání s dospělými sice málo, ale ani v jejich případě se to nedá zanedbávat, protože víme, že například s těžkými komplikacemi bylo v nemocnicích za více než rok asi 300 dětí. Je to relativně málo, ale pořád jsou to děti… Já dám rozhodně vždy na to, jaká jsou doporučení orgánů, které to schvalují. A pokud to EMA schválí, což samozřejmě očekávám, pak ti špičkoví odborníci, kteří na tom pracuji, určili, že se to vyplatí. Takže je to jednoznačná volba," řekl pro ŽivotvČesku.cz.


Podle dat ministerstva zdravotnictví a Centrálního řídícího týmu COVID-19 (CŘT) je k sobotě 30. října evidováno 146 211 očkovaných dětí ve věkové skupině 12 až 15 let, tedy 32 procent. Dokonce uvádí i kategorii 0 až 11 let, kde je ve frontě na dávku vakcíny celkem 18 čekajících dětí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.