Válek v Senátu ukázal poker face. Nejprve vyhrožoval nouzovým stavem, pak ho usvědčil snímek, jak mastí karty na mobilu. Senátor Láska si ho přezkoušel

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek
Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 2. 2022

Senátoři diskutují o kontroverzní novele pandemického zákona. V horní komoře je přítomný také ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (61). Ten nejdříve pohrozil, že když pandemický zákon neprojde, tak vyhlásí nouzový stav. Pak si vzal telefon a začal hrát karty. Na to upozornil senátor Václav Láska (47). Pro ŽivotvČesku.cz senátor později uvedl, že nejednal dobře, že ministrovi se za zveřejnění fotky s kartami omlouvá.

Senátoři vládních stran jsou v názoru na spornou novelu pandemického zákona rozděleni. Nejednotně bude hlasovat klub STAN i klub ODS a TOP 09, senátoři KDU-ČSL normu většinově podpoří, uvedli jejich zástupci. Piráti připravili sadu pozměňovacích návrhů.

V horní komoře parlamentu je přítomný také ministr zdravotnictví Vlastimil Válek. Ten uvedl, že když pandemický zákon neprojde, tak si pomůže jinak.

"Pokud nebude pandemický zákon, abych mohl chránit seniory, bude muset vláda vyhlásit nouzový stav," uvedl Válek, podle kterého žádná jiná alternativa neexistuje. Platný pandemický zákon předpokládá účinnost opatření do 28. února.

Vážnou debatu nad novelou jednoho z nejdůležitějších zákonů v historii České republiky narušila situace, kdy byl šéf zdravotnického rezortu přistižen při tom, že si hraje na mobilu karty. "Aby se někdo stavěl k projednávání zákona tak, že celou dobu hrál karty, to nejen do horní komory, ale do parlamentu nepatří," uvedl na Válkovu adresu naštvaný senátor Jan Horník.

Jeho kolega ze senátorských lavic Václav Láska stihl ministra při hře vyfotit. Snímek sdílel na svém Twitteru. Když Lásku kontaktovali novináři, tak snímek zase odstranil.

"Mrzí mě, že jsem to zveřejnil, protože to není praktika, kterou bych se chtěl jako politik prezentovat. Nebudu dál do pana ministra rýt, spíše se omlouvám, že používám praktiky, o kterých nechci, aby ovládly politické kolbiště. Navíc jsem s panem ministrem o přestávce mluvil. On sice ignoroval oslovení, ale zopakoval mi přesně, co jsem říkal. Takže na moje oslovení nereagoval, to mě primárně naštvalo, ale evidentně poslouchal, co jsem říkal," vysvětil Václav Láska pro ŽivotvČesku.cz a odhadl, že výsledek hlasování senátorů o kontroverzní novele bude velmi těsný.

"Jak to dopadne, nevím. Máme za sebou tři vystoupení, z toho se moc číst nedá. Vypadá to ale na těsný výsledek. Předpokládám, že diskuze poběží ještě dvě možná tři hodiny," doplnil pro ŽivotvČesku.cz senátor Láska před 14. hodinou.

Vládní novela pandemického zákona mimo jiné rozšiřuje možnosti vydávání proticovidových opatření a umožní posílat lidi do karantény či izolace také krátkou textovou zprávou. Senátní výbory se k předloze postavily rozdílně.

V Senátu na rozdíl od Sněmovny nehraje v postoji k pandemické novele až takovou roli to, zda jeho členové patří k vládnímu, nebo k opozičnímu táboru. V ústavně-právním výboru podpořili návrh na zamítnutí všichni přítomní včetně senátorů zvolených za koaliční hnutí STAN. Panovaly mezi nimi pochyby o souladu některých ustanovení zákona s ústavou. Jde mimo jiné o příkaz karantény po návratu ze země označené z hlediska možnosti nákazy koronavirem za rizikovou a o nařizování karantény či izolace textovou zprávou. Senátoři se také pozastavovali nad zrychleným schvalováním novely ve stavu legislativní nouze.

Platný zákon předpokládá účinnost do 28. února. I v případě, že by Senát předlohu zamítl, Sněmovna by měla dost času jeho veto vládní většinou poslanců přehlasovat tak, aby vyšla ve sbírce do konce února. Prezident Miloš Zeman už ohlásil, že zákon podepíše.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.