Válka odborníků o protilátky. Ministerstvo zdravotnictví stojí proti lékařům a vědcům. Pro uznávání je i Andrej Babiš

Jakub Poláček / CNC / Profimedia
Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Adam Vojtěch
Foto: Jakub Poláček / CNC / Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
josef.stastna@zivotvcesku.cz
Publikováno: 17. 9. 2021

Ministerstvo zdravotnictví dál trvá na tom, že není možné uznávat v Česku protilátky jako tzv. bezinfekčnost. Podle náměstkyně ministra zdravotnictví Martiny Koziar Vašákové naměřené protilátky nepotvrzují imunitu. Proti ministerstvu stojí řada vědců z řad lékařů a imunologů. "Jsem pro uznávání protilátek," potvrdil pro ŽivotvČesku.cz premiér Andrej Babiš (67).

Spor o protilátky v Česku do jisté míry odstartovalo vyjádření Moniky Babišové (47), která v rozhovoru pro Blesk řekla, že lékaři jejich dceři nedoporučili očkování, protože prodělala covid-19 a má v těle protilátky. Podle části odborníků je takový postup nesmyslný.

Nejostřeji vystoupil šéf Mezioborové skupiny pro epidemické situace Petr Smejkal (49). "Touto cestou bych se nevydával. To vede k tomu, že lidé si každý měsíc nabírají protilátky a oddalují očkování. Jediným řešením je co největší proočkovanost populace. Zaznamenal jsem, že Vivien Babišová a Jaromír Jágr si nechali změřit protilátky, to ale bohužel není ten správný přístup. Je důležité si také uvědomit, že prodělaný covid nechrání úplně proti jiným variantám. Když se prodělá například tzv. varianta britská, tak získané protilátky proti například variantě delta chrání pouze z poloviny," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Petr Smejkal.

Stejný názor má také náměstkyně ministra zdravotnictví Martina Koziar Vašáková. "Protilátky nerovná se imunita. Pokud nevíme, jaká hladina protilátek je správná, je zbytečné, aby si lidé měření protilátek platili," řekla poslancům zdravotního výboru náměstkyně ministra zdravotnictví.

Dcera premiéra České republiky Andreje Babiše nemůže dostat vakcínu proti koronaviru, protože v těle má vysoké množství protilátek. To je důvod, proč lékaři řekli Vivien Babišové (20), ať na vakcínu nyní nechodí. Informaci oznámila její matka Monika Babišová (47). Experti dávají tomuto postupu za pravdu. "Je zbytečné až nebezpečné, aby se nechávali očkovat lidé, kteří se se SARS-CoV-2 setkali," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz imunolog Jiří Šinkora. Tento postup schválil také lékař Martin Balík, který se stal všeobecně známou osobností, když loni na jaře podal prvnímu pacientovi v České republice experimentální lék remdesivir.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch řekl, že debata o protilátkách stále není u konce. Slíbil, že ministerstvo počká na další rozsáhlou studii, jejíž výsledky by měly být známé v listopadu. To už bude po volbách a Česko bude mít zřejmě nového ministra, Adam Vojtěch opakovaně uvedl, že ministrem chce být pouze do voleb a pak z vlády odejde.

Právě Vojtěchův šéf Andrej Babiš jde proti ministerstvu a přál by si, aby v Česku byly protilátky uznávané. "Jsem pro uznávání protilátek," potvrdil pro ŽivotvČesku.cz premiér.

Dcera premiéra Andreje Babiše (66) měla jít na očkování proti koronaviru, ale rozmluvili jí to lékaři. Zjistili, že Vivien Babišová (20) má v těle vysokou hladinu protilátek. Část veřejnosti začala přemýšlet, zda je očkování vhodné podstoupit, když hladinu protilátek neznají. Infektolog Petr Smejkal nepovažuje za vhodné, aby si lidé protilátky před očkováním měřili. "Zaznamenal jsem, že Vivien Babišová a Jaromír Jágr si nechali změřit protilátky, to ale bohužel není ten správný přístup," uvedl pro ŽivotvČesku.cz šéf Mezioborové skupiny pro epidemické situace a vysvětlil, proč je dobře, že Česko se nevydalo stejnou cestou jako Rakousko a hladinu protilátek při posuzování bezinfekčnosti neuznává.

Za uznávání protilátek bojuje celá řada lékařů a vědců. Podle nich protilátky po prodělané nemoci mají stejný nebo i lepší význam, než mají protilátky po očkování.

"V Rakousku jde o pochopení, jak funguje imunitní odpověď. Protilátky jsou znakem, že proběhla paměťová imunitní reakce, která je pro toho konkrétního člověka zásadní v tom, aby se on dané infekci pak bránil. Tou hladinou je pozitivita protilátek. My víme, kdy je pozitivní a kdy je negativní. Je-li pozitivní, znamená to, že celá komplexní imunitní odpověď skutečně proběhla. Tedy že takový člověk není nebezpečný sobě ani svému okolí," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz imunolog Vojtěch Thon, který tvrdí, že pozitivní hladina protilátek je znakem, že tělo se bude umět bránit dalšímu setkání s infekcí.

"V první řadě si musíme uvědomit, že pojem »bezinfekčnost« je zavádějící, to je chybný pojem. Očkovaní ani ti, kteří nemoc prodělali, nemohou počítat s tím, že jim to zajistí tzv. bezinfekčnost. Jde o imunitní ochranu před opakovanou infekcí s těžkým průběhem, to je to, proč se lidé očkují. Žádné očkování bezinfekčnost nezajistí a nezajistí ani to, že nedostanete respirační infekci, ale s vysokou jistotou zaručí, že nebudete mít těžký průběh. Já jsem jednoznačně pro, aby protilátky byly dány na úroveň očkování. Pokud protilátky a celkovou imunitu máte pro prodělání infekce, tak je rovnocenná s imunitou po vakcinaci," vysvětlila pro ŽivotvČesku.cz vedoucí oddělení virologie Zdravotního ústavu v Ostravě Hana Zelená. Její názor sdílí také imunoložka Zuzana Krátká, imunolog Jiří Šinkora či primář oddělení hematologie a krevní transfuze Ústřední vojenské nemocnice v Praze Miloš Bohoněk. Ten uvedl, že ale rozumí postoji ministerstva, pokud pro uznávání protilátek zatím není mezinárodní shoda.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu