Reklama:

Vánoce na dluh: Ekonom prozradil, zda se letos lidem vyplatí vzít si na dárky půjčku a v jakém případě to dává smysl

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 8. 9. 2021

Konec letních prázdnin rychle vystřídal nový školní rok. Navíc už je to jen pár měsíců do vánočních svátků. Vzhledem k letošnímu vlivu epidemie koronaviru na rostoucí inflaci a výrazné zdražování je rozumné si letos s dárky raději pospíšit. Ekonom Lukáš Kovanda (40) promluvil o tom, zda je moudré půjčovat si na Vánoce, pokud schází potřebné finance. "Co se týká vánočních dárků, na ty se rozhodně nevyplatí půjčovat si – je to ekonomický nesmysl. Samozřejmě rozumím tomu, že každý chce mít něco pod stromečkem a zažít Vánoce, jak je známe. Smysl jít do půjčky má například v souvislosti s nemovitostí, pokud si člověk chce vzít hypotéku nebo kvůli vzdělání dětí," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Ne každý si může dovolit Vánoce podle svých představ, ať už se jedná o samotné prožití posledních svátků v roce nebo o dárky, které patří pod vánoční stromeček. Průzkum agentury IPSON odhalil, že v loňském roce si plánovala na dárky půjčit tři procenta Čechů. Naopak k uskromnění přistoupilo s ohledem na koronavirovou krizi 21 procent občanů. Letos bude situace ještě o něco horší, protože rostoucí inflace povede k výraznému zdražení v mnoha oblastech – od energií až po elektroniku, hračky nebo třeba potraviny.

"Co se týká vánočních dárků, na ty se rozhodně nevyplatí půjčovat si – je to nesmysl. Samozřejmě rozumím tomu, že každý chce mít něco pod stromečkem a zažít Vánoce, jak je známe. Ovšem opravdu nemá cenu se zadlužovat právě kvůli svátkům. Smysl jít do půjčky má například v souvislosti s nemovitostí, pokud si člověk chce vzít hypotéku nebo kvůli vzdělání dětí – tam to samozřejmě lze pochopit," řekl Lukáš Kovanda pro ŽivotvČesku.cz s tím, že není rozumné se zadlužovat, aby lidé měli finanční prostředky na dárky spotřebního rázu.

Reklama:

"Abychom například udělali dojem na své děti, příbuzné nebo přátele či známé na sociálních sítích. Je mnohem lepší si dát raději symbolický dárek s tím, že byla opravdu těžká doba s pandemií. Lidé přišli o zaměstnání, ale i jiné věci. Považuji za moudřejší si říct, že je lepší mít skromnější Vánoce, než problém prohlubovat. Je jasné, že hlavně děti to těžko pochopí, tady vzniká přirozeně velký tlak. Přijdou po svátcích do školy a tam jejich spolužáci srovnávají, co dostali a co našli pod vánočním stromečkem. To je určitě obtížná situace, ale i v takovém případě je podle mě půjčování si na dárky ekonomický nesmysl. Je to určitá výchovná výzva – připravit na to dítě a ještě zajistit, aby pak nebylo smutné. Když to ale pochopí, tak ho to pro celý život nesmírně posílí. Proto jsem názoru, že to lze obrátit v nějakou výhodu do budoucna. Nicméně je třeba k věci přistupovat hodně citlivě. Pokud je to navíc jednorázová věc a další Vánoce budou o něco bohatší, tak to žádný trvalejší šrám na duši dítěte mít nebude," uzavřel renomovaný ekonom pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: