Vánoce pod dohledem policie a kontroly pohřbů: Lidé řeknou dost, přijde revolta, říká bezpečnostní expert

Andor Šándor patří mezi přední bezpečnostní experty
Andor Šándor patří mezi přední bezpečnostní experty
Foto: Nextfoto
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 29. 10. 2020

Česká veřejnost má problémy přijmout všechny restrikce, které vláda nařizuje při boji s koronavirem. Mnoha lidem vadí třeba omezení kulturních akcí. Další jsou frustrovaní z toho, že nemohou jít na pohřeb svému příbuznému. Navíc se spekuluje, že policie bude dohlížet i na Vánoce a jejich oslavu. "Lidé toho mají dost, hrozí revolta," řekl bezpečnostní expert Andor Šándor (63) pro ŽivotvČesku.cz.

Britská média přinesla zprávu, že policie v hrabství West Midlands hodlá vstupovat do domů během Vánoc. Policisté mají kontrolovat, zda rodina slaví svátky v úzkém kruhu, nebo zda jde o větší vánoční večírek. Část britské veřejnosti zuří. Někteří politici tvrdí, že jde o velké zásahy do svobody jedince a společnosti. Bude něco podobného nařízené také v České republice? "Všichni chceme mít Vánoce, chceme mít otevřené obchody a chceme, abychom chodili na trhy," nechal se slyšet premiér Andrej Babiš s tím, že by si přál, aby Vánoce proběhly normálně. Jenže povede se do konce listopadu snížit počet nakažených? Grafy zatím ukazují, že boj s koronavirem v Česku prohráváme. V tuto chvíli si nikdo neumí představit, že se lidé na Štědrý den vydají do zaplněného kostela na půlnoční mši. Že tradiční vánoční trhy nebudou, je dnes téměř jisté. 

Bezpečnostní expert Andor Šándor v rozhovoru pro ŽivotvČesku.cz upozorňuje, že napětí ve společnosti stoupá. Není možné, aby vláda nějaké rodinné akce zakazovala a pak třeba nechala jednat parlament. "Tady si musíme říct, co jsou to britské Vánoce. Pokud se tedy bavíme o Christmas Eve, tak to je opravdu párty. To není rodinný svátek jako tady v Česku, že nejužší rodina zasedne ke stolu, kouká na pohádky a nacpe se kaprem a salátem. Christmas Eve je normální mejdan. Takže to politické opatření, které umožňuje policii vstupovat do bytů lidí, se týká těchto večírků. Já si nejsem ale vůbec jistý, že je to šťastné řešení. Opoziční politik Ian Duncan Smith už se vyjádřil, že je nutné tuto šílenost zastavit. Zásahy do lidských svobod jsou v tuto chvíli už takové, že mohou vést k tomu, že lidé začnou revoltovat. A to se může stát i u nás. Lidé už toho prostě mají dost. Podívejte se na jednoduchý příklad. Rodině umře někdo na covid, nebo umře s covidem. Nebo umře ze zcela jiného důvodu. Máte dvacet minut na smuteční obřad a může obřadu se může zúčastnit jen deset lidí. Ale ti lidé vidí, že v parlamentu sedí sto lidí celý den a nic se neděje. Lidé budou revoltovat, protože plno těch opatření je zcela nesmyslných," uvedl pro ŽivotvČesku.cz Šándor.        

"Lidé přestávají chápat, co chce vláda sdělit. Ta vyjádření jsou často nesmyslná a protichůdná. Tady dnes už vlastně exministr zdravotnictví řekne, že děti se do školy vrátí, i kdyby čert na koze jezdil. A za půl hodiny ministr školství Plaga řekne, že to tak nebude. Ti lidé budou brát restriktivní opatření, ale musí vědět, proč se tak děje. A ty restrikce a příkazy musí být rozumné a normálně odkomunikované. A lidi také musí vědět, jaký je výhled. Takové řeči, že 30. června uvidíme světlo na konci tunelu, to lidem na jistotě nepřidá," dodal Andor Šándor pro ŽivotvČesku.cz.     

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.