Vánoce s koronakaňkou. Hygienici hrozí opatřeními. Věřím, že tradici udržíme, říká primátor Hřib

Vánoční tradice - rozsvícení stromu na Staroměstském náměstí
Vánoční tradice – rozsvícení stromu na Staroměstském náměstí
Foto: Milan Malíček / Právo / Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 28. 9. 2020

Situace ohledně koronavirové epidemie se u nás začíná vyostřovat. I když růst zpomaluje zejména v hlavním městě Praha, počty pozitivních případů jsou stále vysoké. Hygienici zvažují další opatření, která by výrazně zasáhla do vánočních svátků, jak je známe.

Průběh pandemie covid-19 v Česku nabrala nedávno poměrně dramatické tempo. Tisíce nakažených denně a narůstající počet případů s vážnějším průběhem koronaviru sužují v současné době už plošně celou Českou republiku. Poslední dny jsou ale ukazatelem zpomalení růstu zejména na území hlavního města. S nástupem podzimu a pomalu se blížících Vánoc, ale visí otazník nad průběhem letošních svátků. Společenské akce mají přísná kritéria a tradice spojené se závěrem roku jsou tak v ohrožení.

Jedná se především o klasické vánoční trhy na Staroměstském náměstí, kde se každoročně shlukují velké davy návštěvníků.

"Nikdo aktuálně nemůže predikovat, co bude v prosinci. Dobrou zprávou je, že v Praze zpomalil za poslední dny růst pozitivních případů. Věřím tomu, že pokud budeme všichni dodržovat platná opatření, pravidlo 3R plus eR (roušky, ruce, rozestupy + aplikace eRouška - pozn. red) tak věřím, že tradici Vánoc udržíme bez větších omezení. Nicméně finální verdikt bude na rozhodnutí hygieny," řekl pro ŽivotvČesku primátor hlavního města Zdeněk Hřib.

Není jistá ani realizace další tradice - rozsvícení vánočního stromu. I o něj by mohli v letošním roce obyvatelé Prahy přijít. "Uvidíme, jaká bude situace. Praha dělá vše pro to, aby byla stabilní a příznivá," dodal Zdeněk Hřib pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.