Vánoce se českým domácnostem prodraží, včasný nákup se ale nemusí vyplatit. Vysvětlení ekonoma

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 21. 9. 2023

Vánoční svátky se nezadržitelně blíží a domácnosti čeká zvýšený nápor na peněženky. Oproti loňsku totiž budou svátky dražší o 6 až 7 procent. Pro ŽivotvČesku.cz to uvedl hlavní ekonom investiční skupiny CFG Vladimír Pikora. V každém případě by Vánoce neměly být jen o materiálních starostech, ale hlavně o vzájemné blízkosti.

"Vánoce by měly být o 6 až 7 procent dražší než vloni. Tady někde se bude držet inflace v prosinci. Sem tedy spadá nákup jídla na vánoční tabuli," řekl ekonom Pikora na dotaz ŽivotvČesku.cz, na co se mají o vánočních svátcích připravit české domácnosti.

Kdo by vyrazil nakupovat dárky již v průběhu podzimu, může lidově řečeno zplakat nad výdělkem. Lze očekávat vyšší ceny než v době adventní, která předchází Vánocům. "Ti, kteří  budou nakupovat dárky už v říjnu, budou mít Vánoce meziročně dražší. V říjnu bude totiž inflace ještě vyšší," vysvětlil ekonom Pikora.

Podle Eurostatu dosáhla v meziročním srovnání inflace v České republice v srpnu 10,1 procenta, to je druhý nejhorší výsledek v Evropské unii po Maďarsku se 14,2 procenta. Česko a Maďarsko jsou zároveň jediné členské země, které trápí inflace nad deseti procenty. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.