Vánoce u Michala Viewegha. Neměl jsem je moc v oblibě, tak jsme zredukovali dárky, prozradil spisovatel

Respektovaný spisovatel Michal Viewegh
Respektovaný spisovatel Michal Viewegh
Foto: nextfoto.cz
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 19. 12. 2020

Jeden z nejúspěšnějších českých knižních autorů Michal Viewegh (58) se po delší době těší na letošní Vánoce. Důvodem je redukce dárků pod stromeček, které obecně způsobují poměrně významný předvánoční shon. "Přiznám se, že jsem Ježíška v posledních letech kvůli tomu neměl moc v oblibě," nastínil muž, jenž je držitelem řady ocenění a nejprodávanějším českým spisovatelem.

Respektovaný autor řady fenomenálních knih, z nichž některé byly zfilmovány, nemá rád klasickou předvánoční hysterii, kdy se život všech soustředí zejména na shánění stromečku, kapra a dárků, které si stejně většina lidí dává celoročně. Má rád klid, pohodu a umí si vychutnat vánoční atmosféru bez nadměrného množství stresu v nekončící frontě k pokladně v přelidněných nákupních centrech. Svátky jsou zkrátka o radosti, setkávání, nikoliv o znechucení...

"Přiznám se, že jsem Ježíška v posledních letech neměl moc v oblibě, protože z toho vyplývala hysterie - nutnost sehnat asi 16 dárků pro celou naší rodinu. A letos, protože to už cítili všichni, tak jsme to velmi výrazně zredukovali a řekli jsme si, že když se sejdeme, dáme si dobré jídlo, a dárky budeme dávat už jen vlastním dětem. Takže mně se těch 16 dárků, co jsem byl povinen koupit, se zredukovalo na tři a takhle to už má nějaký lidský rozměr," popsal pro ŽivotvČesku.cz Michal Viewegh, že letošní Vánoce budou po delší době skutečně příjemné.

"Tradice jsme tak nějak dodržovali. Lití olova a podobně. Platí u nás klasika, tedy kapr a bramborový salát. Nejsem v tomto žádný modernista, ale spíše konzervativec. Pokud jde o pohádky, tak nejsem typ člověka, co po sto dvacáté kouká na Pyšnou princeznu, ale líbí se mi nově natočené pohádky, takže přistoupím spíše k tomu," upřesnil pro ŽivotvČesku.cz mimořádně talentovaný spisovatel, který má tři dcery - Michaelu (1983), Sáru (2003) a Barboru (2005). Většinu života žije v Sázavě.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.