Vánoce vidím podle systému PES na stupni tři, říká Jan Hamáček. Odhalil, kdy se nejspíš začne rozvolňovat

Ministr vnitra v demisi Jan Hamáček
Ministr vnitra v demisi Jan Hamáček
Foto: Michal Protivansky / CNC / CNC / Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 11. 2020

Ještě v pondělí hodnotil ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) vývoj epidemické situace pozitivně, nyní optimismus mírní a přechod do stupně tři v systému PES od pondělí je podle něj nejistý. Podle šéfa Ústředního krizového štábu Jana Hamáčka (41) by se mělo ještě týden s přechodem do třetího stupně počkat. "Pokud chceme Vánoce na třetím stupni v systému PES, tak počkejme s rozvolněním ještě týden," řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra.

I když se skóre protiepidemického systému PES drží v Česku několik dní na úrovni třetího stupně a mělo by tak brzy přijít rozvolnění části nyní platných opatření, experti varují, že k němu nemusí dojít. V některých krajích je totiž situace výrazně horší. Nastává tak otázka, jak to bude s rozvolněním okolo Vánoc.

"Vánoce budou z mého pohledu na »trojce«. Počty pozitivních případů stále padají, ale nepadají tak rychle. Jsou záchyty v rizikové skupině. Senioři tvoří okolo dvaceti procent. Pokud to takto půjde a bude se držet trend, tak za týden to bude na přechod do třetího stupně. Nechci nic slibovat, ale myslím si, že pokud to udržíme ještě týden zavřené v současném režimu, tak Vánoce už budou rozvolněné," řekl pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra Jan Hamáček.

"Pokud chceme tedy Vánoce na třetím stupni v systému PES, tak počkejme ještě týden, tedy do druhého týdne v prosinci a mělo by se začít rozvolňovat," zopakoval pro ŽivotvČesku.cz ministr vnitra Jan Hamáček.

Vláda se kvůli případnému rozvolnění opatření a »sestoupení« Česka ze 4. na 3. stupeň systému PES mimořádně sejde v neděli. Ve třetím stupni by se mimo jiné otevřely omezeně restaurace, nyní zavřené obchody či sportoviště.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.