Vánoční dobrá zpráva: Cukr, mouka, máslo a vejce mohou zlevnit, říká ekonom. Vyjádřil i názor ohledně půjček na dárky

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Jiří Ovčáček | Redaktor a komentátor
[email protected]
Publikováno: 21. 11. 2023

Vánoce by rozhodně neměly opanovat starosti o peníze. Jenže. Praktický život přináší jeden cenový šok za druhým, zdražování je četným tématem rozhovorů mezi lidmi. A tak jistě potěší předpoklad ekonoma z Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze Martina Zemana, který pro ŽivotvČesku.cz uvedl, že lze v prosinci předpokládat zlevnění cukru, mouky, másla a vajec. Surovin, bez kterých se neobejde lahodné vánoční cukroví. Na druhou stranu to nic nemění na tom, že Vánoce budou mimořádně drahé.

Dobrých zpráv je v posledních letech opravdu pomálu. Kdyby člověk do ruky lupu vzal, možná by nějakou po delší době objevil. Jednu takovou vlaštovku přináší v souvislosti s vánočními nákupy ve vyjádření pro ŽivotvČesku.cz renomovaný ekonom Martin Zeman. "Existuje pár základních potravin, u kterých lze předpokládat, že v prosinci tohoto roku budou při přípravě štědrovečerní večeře částečně levnější oproti extrémním cenám z minulého roku. Pravděpodobně tomu tak bude například v případě cukru, mouky, másla či vajec," uvedl odborník z Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze.

Celkově ale letošní Vánoce budou opravdu drahé, v tom se Martin Zeman shoduje s ostatními ekonomy, například Vladimírem Pikorou. "Ve všeobecnosti však platí, že Vánoce v tomto roce budou pro většinu domácností finančně výrazně náročnější než v minulých letech," podotkl ekonomický expert Martin Zeman. Přidal několik rad, jak se o Vánocích tváří v tvář další blížící se vlně zdražování jako spotřebitel chovat. Například si nechat opravit boty. "Určitě lze doporučit ještě před závěrem roku navštívit opravny obuvi či kožených výrobků a dát si točené pivo, protože to jsou položky, u kterých dojde ke skokovému navýšení DPH, ve výsledku tak i finálních cen," vysvětlil ekonom.

Při nákupu vánočních dárků v čase drahoty bychom měli podle Martina Zemana myslet na budoucnost a investovat do svého osobního rozvoje. "Z ekonomického pohledu se vždy vyplatí investovat do lidského kapitálu. Investovat do zdraví, vzdělávání a osobního rozvoje má i v období dnešní ekonomické situace svou hlubokou logiku," uvedl národohospodář. Souzní tak s hlavním ekonomem investiční skupiny CFG Vladimírem Pikorou, který ve vyjádření pro ŽivotvČesku.cz doporučil dát si pod stromeček vzdělání v informačních technologiích.

Dárky samozřejmě něco stojí a rodinné rozpočty jsou napjaté. Doslova na každém rohu tak na spotřebitele číhají společnosti nabízející půjčky a různé další způsoby, jak rozložit platbu za prezent v čase. Martin Zeman před takovými lákadly varuje. Je to logické, nesplacené úvěry za vánoční dárky mohou nakonec vést k dramatickým finančním koncům.

"V současné době se často do popředí dostávají nabídky půjček, nákupů na splátky či například odložených plateb. Zadlužit se kvůli nákupu dárků pod vánoční stromek je však zbytečně rizikové. Někdy stačí skutečně málo a dlužník přestane zvládat splácet své finanční závazky a následně se dostává zbytečně až do dluhové spirály. V tomto bych jednoznačně doporučil být obezřetný," uzavřel Martin Zeman svá doporučení pro čtenáře ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.