Vánoční strom pro bezinfekční. Pravidla pro návštěvu trhů v Praze řeší hygiena. Vyjádřil se policejní mluvčí

Vztyčování vánočního stromu na Staroměstském náměstí
Vztyčování vánočního stromu na Staroměstském náměstí
Foto: Se svolením Pavla Sejny
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 24. 11. 2021

Vánoční strom byl v úterý brzy ráno vztyčen na Staroměstském náměstí. Otázkou je, kdo k němu bude mít přístup. Podle hlavní hygieničky Pavly Svrčinové by na vánoční trhy měli mít přístup pouze lidé, kteří mají po očkování nebo prodělali onemocnění covid-19. Uzavřít trhy je ale v praxi složité. "Zatím nemám informace, že bychom se měli vánočním trhům nějak speciálně věnovat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz pražský policejní mluvčí Jan Daněk.

Na Staroměstském náměstí od úterního rána stojí vánoční strom. Do hlavního města smrk doputoval z Dolní Černé Studnice na Jablonecku, je vysoký lehce přes 21 metrů a je stále otázkou, kdo k němu bude mít letošní Vánoce přístup.

Hlavní hygienička Pavla Svrčinová totiž 18. listopadu v rozhovoru pro iDNES.cz uvedla, že ke stromu mohu lidé, kteří splňují pravidla tzv. bezinfekčnosti, která byla zpřísněna od pondělí.

"Pokud jsou lidé rozočkováni nebo mají kontraindikaci, mohou jít s testem. Ale jestli nepatří do žádné ze skupin, kterou jsem vyjmenovala, tak bohužel," uvedla hygienička s tím, že na vánoční trhy po celé zemi se lidé dostanou pouze po prokázání, že jsou po vakcinaci nebo nemoc covid-19 prodělali v posledních 180 dnech.

Po těchto slovech se objevily logické stížnosti, že v mnoha městech nejde hermeticky uzavřít vánoční trhy, protože například Staroměstkým náměstím řada lidí prochází cestou do práce a z práce. Vánoční atmosféra je třeba ani nezajímá, jen potřebují projít například do svého bydliště.

Slavnostní rozsvěcení vánočního stromu se konat nebude. "Uděláme maximum pro to, abychom dodrželi všechna nařízená opatření a aby se lidé na trzích cítili bezpečně," řekl předseda představenstva společnosti Taiko Libor Votruba pro Seznam Zprávy. Společnost organizuje vánoční trhy v Praze na Staroměstském náměstí a na náměstí Republiky. Na Václavském náměstí se trhy konat letos nebudou.

Podle nejnovějších informací by lidé, kteří si zakoupí občerstvení, měli prodejcům předložit potvrzení o očkování nebo o prodělání nemoci covid-19. Kdo bude chtít trhem projít, měl by mít umožněn průchod.

Pražská policie od hygieny zatím neobdržela přesné pokyny, jak by měla trhy monitorovat. "Zatím nemám informace, že bychom se měli vánočním trhům nějak speciálně věnovat. Samozřejmě kontrolujeme protiepidemická opatření v rámci běžného výkonu, fungujeme na zavolání, když jsme upozorněni, že je něco porušováno. Že bychom dělali nějakou speciální akci a měli někoho kontrolovat na trzích, takovou informaci zatím nemám. Je možné, že nařízení z pražské hygieny ještě přijde, zatím ale opravdu žádné instrukce nemáme," uvedl pro ŽivotvČesku.cz pražský policejní mluvčí Jan Daněk.

Vánoční strom bude vyvedený ve zlatých a červených barvách. Doprovodný kulturní program se konat nebude. Stánky s vánočním zbožím budou podle pořadatelů trhů rozmístěné s dvoumetrovým odstupem a u každého prodejního místa bude k dispozici nádoba s dezinfekcí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.