Vánoční trhy postavily proti sobě primátora Hřiba a ministra Vojtěcha. Boj o svařák se změnil ve slovní přestřelku

Uzavřené vánoční trhy na Staroměstském náměstí
Uzavřené vánoční trhy na Staroměstském náměstí
Foto: Profimedia
Alžběta Staňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 30. 11. 2021

Zhoršující se epidemická situace opět před vánočními svátky přinesla novou sadu opatření, která mají za cíl nepříznivý vývoj epidemické situace zvrátit. Některá z nich se však stala terčem kritiky, jako například zákaz vánočních a adventních trhů, který byl navíc vyhlášen prakticky ze dne na den, a výrazně tak zkomplikoval život zejména drobným živnostníkům. Mezi kritiky tohoto opatření patří například pražský primátor Zdeněk Hřib (40). “Trhy jsou zrušené, ale obchodní domy, kterých se opatření nedotkne, jsou přeplněné,” uvedl pro ŽivotvČesku.cz, co se mu na postupu vlády nelíbí. Pak vyzval ministra zdravotnictví k přehodnocení nařízení. To se ale nakonec změnilo ve slovní »kočkovanou« na jejich Twitterech.

Konec vánočních trhů zaskočil prodejce i jejich zákazníky. Většinou si přitom majitelé stánků, ale i další podnikatelé stěžovali na to, že informace dostali na poslední chvíli. Chystají se kvůli tomu dokonce podat žalobu.

Opatření se nelíbí ani primátorovi hlavního města Zdeňku Hřibovi, který je přesvědčen, že opatření nedává logiku. "Paradox je, že vánoční trhy jsou zrušené a obchoďáky budou přeplněné a jich se opatření nedotkne. Navíc se ukázalo, že se to vztahuje jen na vánoční trhy, jiné ale zůstaly otevřené. Svařák, který si lidé tedy na vánočním trhu nemohou dát, si ale mohou dát na jiném trhu nebo vedle v baru či restauraci," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz primátor.

Ve svém sdělení primátor poukázal na skutečnost, že farmářským a jiným trhům je stále dovoleno fungovat, což vytváří poněkud nerovné podmínky pro podnikání. Řada obcí se na vzniklou situaci rozhodla reagovat po svém, a tak například v Mostě své vánoční trhy překřtili na Zimní farmářské trhy, které mohou bez potíží probíhat i nadále. Provozovatelé trhů na Václavském náměstí zase trhy prohlásili za kulturní akci, tím pádem mohou pokračovat, pokud se u stánků nebude v jednu chvíli nacházet více než 1000 osob zároveň.

Ustoupit z boje o vánoční trhy Zdeněk Hřib odmítl. V úterý dopoledne vyzval ministra zdravotnictví k revizi opatření, které se týká vánočních trhů. "Nedává to vůbec smysl. Lidé opatření nechápou, a proto nefunguje. Dokázal bych si představit na trzích třeba opatření jako ve food courtech obchodních center, kde platí zákaz konzumace," uvedl na svém Twitteru. Pro ŽivotvČesku.cz zhodnotil vánoční strom na Staroměstském náměstí. "Je parádní a dodává Praze příjemnou atmosféru v době, která je bohužel nejen pro Pražany velmi složitá.".

Ministr zdravotnictví v demisi Adam Vojtěch (35) nenechal výzvu primátora bez povšimnutí a reagoval s jistou dávkou cynismu. "Pane primátore. Podobná opatření nevyhlašuji rád. Ale máme rekordní čísla nakažených a relativně plné nemocnice v Praze. Cílem opatření je chránit lidi před epidemií. Zatímco v Německu to primátoři chápou, tak zde často jen hledají cesty, jak opatření obejít nebo zpochybnit. Škoda," uvedl ministr v odpovědi.

Zdeněk Hřib si ve válce slov nenechal nic líbit a kvůli slovům šéfa zdravotnictví si veřejně posteskl. "Od ministra zdravotnictví bohužel nulová sebereflexe. Mne opravdu mrzí, že čelní představitelé našeho státu nechápou, že opatření, které lidem nejde vysvětlit, nikdo nikdy dodržovat nebude. Navíc kvůli špatné legislativě je vymahatelnost opatření dle krizového zákona velmi nízká," zakončil primátor.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.