Varianta odchodu do důchodu v 68 letech budí v lidech emoce. Kardiochirurg Jan Pirk ji negativně nevnímá, ale není to pro všechny

Kardiochirurg Jan Pirk
Kardiochirurg Jan Pirk
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 10. 2. 2023

Do důchodu místo v 65 až v 68 letech - téma, které v posledních dnech silně rezonuje českou společností. Předsedkyně TOP 09 a Sněmovny Markéta Pekarová Adamová (38) v neděli v CNN Prima News uvedla, že zvýšení věku pro odchod do důchodu koaliční TOP 09 podporuje, vláda však musí předložit celkovou reformu penzí. Věk 68 let je podle ní jen jednou z variant. Redakce ŽivotvČesku.cz se dotázala mezinárodně uznávaného kardiochirurga Jana Pirka (74), jak se na možnou důchodovou novinku dívá. K věci dále sdělil, že je logické, že některé profese není možné vykonávat s ohledem na pokročilejší věk zaměstnance, případně jeho zdravotní stav.

Mnohým Čechům se diskutovaná varianta pozdějšího odchodu do důchodu moc nezamlouvá. Jde o téma, které opět názorově rozděluje společnost. Kardiochirurg Jan Pirk se na věc dívá s nadhledem. "Myslím si, že z práce infarkt ještě nikdo nedostal. Infarkt dostanete z toho, že kouříte, že se přejídáte, že se nehýbete, neléčíte si vysoký krevní tlak a podobně, ale z práce ještě nikdo infarkt nedostal," uvedl pro ŽivotvČesku.cz s tím, že když některé profese půjdou dříve do penze než jiné, rozhodně se nejedná o revoluční myšlenku.

"Je jasné, že horník nemůže pracovat do 68 let. Nedostane infarkt, ale má zničené plíce, klouby a jiné. Jsou taková zaměstnání a domnívám se, že se to nedá paušalizovat. Nevím ale, proč by třeba úředník, který žije zdravě, nemohl dělat do 68 let. Mně je prakticky 75 let a dělám naplno," sdělil Jan Pirk pro ŽivotvČesku.cz.

Průměrný starobní důchod v Česku se v lednu po valorizaci a přidání výchovného dostal podle údajů České správy sociálního zabezpečení na 19.438 korun. Proti prosinci vzrostl o 1377 korun. Díky bonusu 500 korun za vychované dítě si víc polepšily ženy. 

"Řekl bych to tak, že z normální práce ještě nikdo infarkt nedostal, ovšem pokud do toho nevstoupila genetika, což je ale dědičná záležitost. Jinak infarkt způsobuje to, co jsem již řekl. Dříve chodili policisté, vojáci dříve do důchodu. Umím si to představit, ale musí to mít nějaká vnitřní kritéria," dodal pro ŽivotvČesku.cz uznávaný kardiochirurg.

Rozdíl mezi průměrnou ženskou a mužskou penzí se snížil, klesl proti prosinci z téměř 20 procent zhruba na 13 procent. Starobní penzi od správy dostává více než 952.000 mužů a více než 1,4 milionu žen. Své důchodové systémy mají i armáda či policie.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.