Reklama:

Variantu omikron střídá její rychlejší bratříček. Epidemiolog Roman Prymula vyhodnotil, jak nebezpečná je mutace s názvem BA.2

Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 1. 2022

Je to rýma a jeho příchod znamená konec pandemie. Tak hodnotí variantu omikron největší optimisté. Jenže podle epidemiologa Romana Prymuly (57) čas na velké oslavy ještě nepřišel. Virus SARS-CoV-2 dál mutuje, a dokonce se mění i samotný omikron. Roman Prymula pro ŽivotvČesku.cz zhodnotil, jaké nebezpečí subvarianta s názvem BA.2 přináší.

Reklama:

Počet nově potvrzených případů nákazy koronavirem v Česku ve středu poprvé za epidemii přesáhl hranici 50.000. Oproti předchozí středě se zhruba zdvojnásobil na 54.685. Vyplývá to z údajů na webu ministerstva zdravotnictví. Rekord v počtu nově nakažených za den byl překonán potřetí v řadě. Ve středu stoupl proti minulému týdnu také počet hospitalizovaných s nemocí covid-19, a to o 12 procent na 1879. Těžce nemocných ale dál ubývalo, oproti předchozí středě jejich počet klesl zhruba o čtvrtinu na 201.

To jsou čísla, která ukazují, že omikron se valí přes Českou republiku. Podle odhadů ministra zdravotnictví Vlastimila Válka (61) bude omikronová vlna v Česku vrcholit příští týden. Někteří experti očekávají kulminaci omikronové vlny v polovině února. Pak by se měla začít situace zklidňovat a svět bude s napětím čekat, zda se ze SARS-CoV-2 skutečně stane běžný respirační virus, který už nebude mít tu sílu, aby zahlcoval nemocnice a paralyzoval zdravotní systém.

Reklama:

Virus SARS-CoV-2 se ale dál mění a nabírá nové mutace. Stalo se to také v případě omikronu, který vytvořil další dvě subvarianty. Na novou subvariantu omikronu upozornilo například Dánsko, kde se varianta s označením BA.2 stala dominantní. Podle odborníků by se měla ale chovat podobně jako původní omikronová varianta BA.1.

"Spekuluje se o tom, že tato varianta se rychleji šíří. Není ale jasné, zda je klinicky závažnější, spíše asi ne. Je to srovnatelné s předchozí variantou. Pro běžnou praxi to není varianta, která by byla označena za alarmující," sdělil pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula, který se také upíná k tomu, že omikron by mohl znamenat pozitivní bod obratu v celé pandemii. Mírný optimismus ale Prymula brzdí. Virus už několikrát přesvědčil, že se chová jinak, než vědci predikují.

"Vlna omikronu ještě nekončí, ještě minimálně dva týdny tady bude fáze, která bude vykazovat poměrně značný růst, pak podle předpokladů dojde k oploštění a k poklesu křivky. Co se týká vlastního konce epidemie, tak většina lidí si to samozřejmě přeje, ale zatím se to nedá říct s jistotou. Pořád se nějaká nebezpečná mutace může vyskytnout," dodal pro ŽivotvČesku.cz muž, který na podzim 2020 zastával funkci ministra zdravotnictví v Babišově vládě.

Podle prvních vědeckých závěrů by omikronová varianta BA.2 měla na protilátky a imunitní systém člověka reagovat podobně jako subvarianta BA.1. Protilátky po prodělání subvarianty BA.1 by měly fungovat na BA.2 a obráceně.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: