Varování: Roman Prymula promluvil o britské mutaci. Dominuje, okolní státy před námi zavírají hranice

Epidemiolog Roman Prymula
Epidemiolog Roman Prymula
Foto: nextfoto.cz

Respektovaný epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula (57) pro ŽivotvČesku.cz otevřeně popsal situaci v České republice. "V některých regionech britská mutace už dominuje. Jestli to bude takto pokračovat ještě 14 dnů, kapacita nemocnic může přetéct," uvedl v pátek večer.

Máte obavy z toho, že část podnikatelů v pondělí otevře? Co to bude znamenat?

Bohužel budou podnikatelé, kteří v pondělí otevřou. Je to signál, že tady už řada lidí ztratila víru v pozitivní řešení celé té situace. Je to také signál toho, že je tady celá řada lidí, kteří si myslí, že se jich to netýká, že to onemocnění postihuje jen jiné věkové kategorie. Tato naprostá nesolidarita vede k tomu, že se zase dostáváme na vrcholnou kapacitu našeho zdravotnictví. Jestli to bude takto pokračovat ještě 14 dnů, tak ta kapacita může přetéct.

Kdy bude dominovat nová mutace viru?

V některých regionech britská mutace už dominuje. Teď se tady chytají i různé další mutace včetně lokálních změn. Že se tady virus množí je signál, že ty země, které jsou kolem nás, mají obavu z toho vývoje, který je u nás. Vede to k tomu, že se zavírají a uzavírají postupně hranice.

Jaká je podle vás cesta, jak se z toho nyní dostat?

Prezident České lékařské komory Milan Kubek (53) apeluje na vládu, která by podle jeho náz...

Cesta ven? Kompletní změna filosofie ohledně opatření, která jsou vymahatelná, která mají smysl a která někdo bude dodržovat. Protože tady se dělala studie, že 40 procent populace některá nařízení nedodržuje. Jsou tady lidé, kteří jdou s pozitivními příznaky covidu klidně do práce.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.