Vdovce po Ivetě Bartošové kontaktovala policie. Jde o pomníček mojí ženy, říká Josef Rychtář

Josef Rychtář a zesnulá zpěvačka Iveta Bartošová
Josef Rychtář a zesnulá zpěvačka Iveta Bartošová
Foto: Nextfoto
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 9. 9. 2021

Uplynulo už sedm let od chvíle, kdy odešla jedna z nejoblíbenějších zpěvaček české populární scény. Iveta Bartošová (†48) v dubnu 2014 ukončila svůj život na kolejích v Uhříněvsi, kde žila. Ale vzpomínku na ni udržují nejen fanoušci, ale také Josef Rychtář (63), který stál po jejím boku dlouhé roky. Nyní se rozhodl, že udělá potřebnou údržbu pomníčku, která už byla nutná. "Líbilo se mi, že i policie z Uhříněvsi mi zavolala, jestli vím o tom, že na pomníčku není křížek, ale nikdo nic nezničil nebo neukradl. Po sedmi letech došlo k tomu, že kříž, který je vyrobený z dubu, dole u země uhnil," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Sedm let od tragédie, při níž zemřela Iveta Bartošová, se o její pomníček u vlakových kolejí stará Josef Rychtář, s nímž strávila poslední roky svého života. Pozornost však vzbudil fakt, když se z památného místa zpěvačky ztratil kříž, který hrob zdobil. Nešlo však o práci zlodějů ani vandalů.

"Po sedmi letech došlo k tomu, že kříž na pomníčku, který je z dubu, dole u země uhnil. Nějaký pán z Uhříněvsi si toho všiml a dal tam provizorní hliníkovou výztuhu. A protože to od něj bylo nouzově opravené, čehož si nesmírně vážím, rozhodl jsem se, že si kříž odvezu domů, abych ho zrenovoval. Snažil jsem se ho zakrátit, obrousit, nalakovat a nechal jsem vyrobit patku z nerezové oceli, která už neshnije, nerozpadne se nebo nezrezaví. Tu jsem na místo zabetonoval, teď už by to tam mělo být stabilně – pokud to samozřejmě někdo nezničí, mělo by to vydržet asi vážně navěky," řekl Josef Rychtář pro ŽivotvČesku.cz s tím, že byl rád za jednání tamních mužů zákona, kteří situaci hned řešili.

"Líbilo se mi, že i policie z Uhříněvsi mi zavolala, jestli vím o tom, že tam křížek už není. Já jsem samozřejmě policii nekontaktoval, protože pomník je můj majetek – nechal jsem ho vytvořit a uhradit na vlastní náklady. Od Českých drah mám povolené místo, mám i smlouvu, že se o něj budu starat, sekat tam trávu a podobně. Abych to zkrátka udržoval. Kříž jsem odvezl k renovaci a budu ho tam znovu instalovat. Nicméně policie mě v této věci kontaktovala, čehož si samozřejmě velmi vážím. Lidé jsou všímaví, Ivetku znali a bylo jim divné, že tam najednou něco chybí," vyjádřil se osudový muž zesnulé zpěvačky pro ŽivotvČesku.cz.

Důležitým faktem zůstává, že nešlo o jednání nikoho, kdo by chtěl na pomníčku krást nebo nějak škodit. "Nikdo nic nezničil nebo neukradl. Samozřejmě pokud by tam došlo k odcizení, tak bych to přirozeně řešil s policií. Nejde o to, kolik to celé stálo a peníze, ale skutečnost, že se jedná o památník Ivetky - symbol tragédie, která se stala. Lidé, kteří jdou kolem, neříkám, že si toho musí všímat, ale jsou tací, kteří tam přijdou položit květinu nebo zapálit svíčku jako projev uctění památky a vzpomínku," uzavřel Josef Rychtář pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.