Ve dvou dnech 2 děti v babyboxech: Chlapeček Dan a holčička Sára. Zakladatele zarazilo u prvního dítěte datum

Ludvík Hess u babyboxu
Ludvík Hess u babyboxu
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 30. 7. 2022

Do babyboxu nemocnice v Neratovicích na Mělnicku v sobotu odpoledne někdo odložil novorozenou holčičku. Narodila se týž den, byla oblečená a zdravá, dostala jméno Sára. O den dříve, tedy v pátek, neznámá osoba odložila do babyboxu v Pardubicích chlapečka. Pro ŽivotvČesku.cz o obou odložených dětech promluvil zakladatel schránek, které daly naději na nový život celkem už 241 dětem, Ludvík Hess (75). Z celkového počtu dětí bylo doposud odloženo 132 dívek a 109 chlapců. Letos zatím deset dětí.

"Jedno dítě je s pořadovým číslem 240 a druhé 241. První je chlapeček z Pardubic, dostal jméno Dan, druhé je holčička Sára. Oba jsou novorozenci, v dobrém stavu. Děti byly oblečené," uvedl v úvodu pro ŽivotvČesku.cz Ludvík Hess, který 1. června roku 2005 zřídil v České republice první babybox.

"Holčička je na pohled zdravá, pupečník měla ošetřený svorkou na uzavírání sáčků, oblečená. Na přiloženém papírku je informace, že je to holčička narozená dnes v 9:15. Váží 3650 gramů a měří 49 centimetrů," uvedl vedoucí lékař neratovické neonatologie Juraj Maxián. Jméno Sára dostala čerstvě narozená dívka na počest vnučky dárkyně, jejíž podpora podle Hesse pomohla zachránit finanční situaci spolku Babybox. 

Schránky jsou anonymní a v případě odložení dítěte nehrozí osobě právní postih. "Zvláštní je, co mě zarazilo, nikoliv to, že obě děti byly odloženy takhle časově blízko sebe, to je už celkem pravidlo, ale páteční děťátko bylo odloženo v den narozenin mého syna Matyáše. V den jeho narozenin jsem babybox v Pardubicích otevíral. Miminko bylo odloženo v den jeho devatenáctých narozenin, které měl včera a jde o desáté dítě v Pardubicích, které patří ke špičce, pokud jde o odložené děti," popsal Ludvík Hess pro ŽivotvČesku.cz, co ho zarazilo.

Prvním miminkem nalezeném v boxu v ČR byla holčička, stalo se to 17. února 2006. Dostala jméno Sonička. Do stejné schránky byla o 8 dní později uložena rovněž dívka pojmenovaná Lenka. Od té doby schránky zachránily 241 dětí, které mohl potkat výrazně těžší a komplikovanější osud.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.