Ve francouzském Nantes vzplála katedrála. Zasahují na místě desítky hasičů. Příčina není známa

Ve francouzském Nantes vzplála katedrála
Ve francouzském Nantes vzplála katedrála
Foto: Reprofoto Twitter / Jnoel Valentin
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 18. 7. 2020

V západofrancouzském Nantes hoří gotická katedrála z přelomu 15. a 16. století, na místě zasahují desítky hasičů. Podle jejich mluvčího se plameny podařilo po několika hodinách dostat pod kontrolu. Neštěstí vyvolalo ihned vzpomínky na loňský dubnový požár pařížské katedrály Notre-Dame, který zničil střechu, krov a špičatou věžičku z 19. století, hasiči ale tvrdí, že dnešní škody tak rozsáhlé nebudou.

Francouzští hasiči vyjeli v sobotu před osmou hodinou ranní k požáru, který vypukl uvnitř katedrály v západofrancouzském městě Nantes, uvedla tamní hasičská služba na Twitteru. V současnosti jich zasahují na místě desítky.

Na záběrech, které přinesla místní televizní stanice, bylo možné spatřit kouř vycházející ze historické stavby vybudované v 15. století. Na záznamu hasičů jsou vidět i plameny šlehající z jedné části budovy.

Pořár, jehož příčina zatím není známa, se již podařilo dostat pod kontrolu. Podle šéfa hasičů Laurenta Ferlaye byly v Nantes nejhůře zasaženy velké katedrální varhany. Podstavec, na němž stojí, je prý velmi nestabilní a mohl by se zřítit, řekl Ferlay zástupcům médií před katedrálou. Uvedl, že na místě je stále 104 hasičů. „Scénář Notre-Dame se nekoná. Střecha zasažena nebyla,” dodal.

Žár roztříštil okna z barevných skel a mezi věžemi stavby stoupal vzhůru černý kouř. Zasahující hasiči varovali přihlížející místní i zahraniční turisty, aby se okolí místa zásahu vyhnuli. 

V roce 2015 v Nantes zachvátil velký oheň další katolický chrám. Poničil tři čtvrtiny střechy baziliky svatého Donáta a svatého Rogáta z 19. století.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.