Ve prospěch Dominika Feriho hraje čas. Biologické stopy jsou jedním z důkazů, říká advokátka

Bývalý politik Dominik Feri
Bývalý politik Dominik Feri
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 29. 5. 2021

Je to dávno a ty dívky to nešly ohlásit hned. To je jedna z nejčastějších reakcí na kauzu mladého politika Dominika Feriho (24), kterého ženy a dívky přes média obvinily ze sexuálního nátlaku a znásilnění. Advokátka Aneta Sobotková připustila, že čas při vyšetřování sexuálně motivovaných činů roli hraje, ale odsoudit za znásilnění lze i bez biologických stop. "Biologické stopy na těle oběti znásilnění jsou pak jedním, ne ale jediným, důkazem, na základě kterého lze dojít k závěru, že se trestný čin stal. I když je například znásilnění nahlášeno téměř ihned, nemusí být na těle nalezeny žádné znaky násilí," uvedla advokátka pro ŽivotvČesku.cz.

»Je to součástí předvolebního boje. Je to tvrzení proti tvrzení. Možná se něco stalo, ale proč nešly znásilnění ohlásit hned? Po letech už se stejně nezjistí, jak to přesně bylo.« To jsou nejčastější komentáře, které na sociálních sítích i při živých diskuzích zaznívají ke kauze Dominika Feriho. Mladý politik (a ještě nedávno výrazná tvář TOP 09) čelí závažnému obvinění. Novináři z Deníku N a webu Alarm přinesli svědectví několika dívek a žen, které Feriho obviňují z toho, že je nutil k pohlavnímu styku, i když opakovaně vyslovily nesouhlas.

Advokátka Aneta Sobotková z kanceláře AZ legal připustila, že čas mezi spácháním skutku a jeho vyšetřováním vždy hraje roli, ale časová prodleva mezi sexuálně motivovaným útokem a jeho nahlášením nemusí znamenat, že se čin nepodaří objasnit.

"Platí, že čím delší je doba mezi spácháním trestného činu a jeho nahlášením a vyšetřováním, tím bývá prokazování tvrzených skutečností obtížnější," uvedla pro ŽivotvČesku.cz Aneta Sobotková a dodala, že biologické stopy jsou důležité, ale pachatele lze usvědčit i bez existence biologických stop.

"Biologické stopy na těle oběti znásilnění jsou pak jedním, ne ale jediným, důkazem, na základě kterého lze dojít k závěru, že se trestný čin stal. I když je například znásilnění nahlášeno téměř ihned, nemusí být na těle nalezeny žádné znaky násilí. K naplnění skutkové podstaty znásilnění podle paragrafu 185 trestního zákoníku dojde i bez použití násilí, například pod pohrůžkou násilí nebo využitím bezbrannosti," popsala advokátka.

Soud také pracuje s tím, jak vypovídají poškozené osoby, zda jsou ve shodě. Jak se ženy chovaly před činem a jak po činu, zda došlo u nich k rozkolísání psychického stavu. Hledají se svědci, kompletuje se komunikace přes telefon a sociální sítě, mohou být osloveni soudní znalci.

"Celé téma sexuálního násilí je velmi citlivé a velmi těžko se prokazuje pachateli vina. Velká část odsouzených pachatelů za znásilnění stále odchází od soudů »pouze« s tzv. podmínkou. Není však možné nikdy s jistotou říci, jak soud rozhodne, protože bude posuzovat důkazy jednotlivě i v kontextů dalších důkazů. Samotný fakt, že je například znásilnění nahlášeno až s odstupem několika let, nemusí tedy automaticky znamenat nemožnost prokázat, že se trestný čin stal. Váhu bude mít například i to, že výpovědi více poškozených budou ve shodě," dodala pro ŽivotvČesku.cz advokátka Aneta Sobotková.

Chování, ze kterého ženy Feriho obviňují, se údajně odehrálo v době jeho studií na Právnické fakultě UK. Studoval tam mezi lety 2015 a 2020. Po uveřejnění svědectví několika žen Dominik Feri v minulých dnech rezignoval na svůj poslanecký mandát. Že by se dopustil sexuálního násilí, odmítá, omluvil se ale za »nevhodné« či »nepatřičné« chování.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.