Reklama:

Ve Skotsku se obávám nenávisti. Nevím, co Kamara od utkání v Praze čekal, říká sparťanská legenda Martin Frýdek

Zápas na Letné přinesl řadu emocí
Zápas na Letné přinesl řadu emocí
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 12. 10. 2021

Fotbalista Martin Frýdek (52) patří k legendám pražské Sparty a pamatuje si na ročník 1991/1992, kdy tým z Letné v nultém ročníku Ligy mistrů vyřadil Glasgow Rangers. Muž, který patřil mezi šikovné záložníky, vzpomíná na skvělou atmosféru, ale obává se, že letos to ve Skotsku bude vypadat jinak. Na vině jsou události kolem Glena Kamary (25) a obvinění z rasismu. "Bojím se nenávisti. Nacházíme se v době, kdy se lidé bojí cokoliv říct, netýká se to jen sportu, ale každého odvětví," řekl Martin Frýdek pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Dne 25. listopadu čeká Spartu odveta ve Skotsku, kdy se v rámci základní skupiny Evropské ligy představí na hřišti Glasgow Rangers. Je pravděpodobné, že utkání ovlivní události, které se strhly kolem hráče Glena Kamary a následného obvinění českých klubů. Zástupci Rangers jsou přesvědčení, že v Česku je zakořeněný rasismus a stěžovali si na oba slavné pražské kluby, tedy na Slavii a později i na Spartu. Martin Frýdek má se skotskými fanoušky dobré zkušenosti. Je to ale už dávno.

Reklama:

"V Glasgow jsem zažil jednu z nejkrásnějších atmosfér na stadionu vůbec, také jsme tehdy vybojovali postup do nultého ročníku Ligy mistrů a vzpomínám na Skotsko v dobrém. Myslím si, že kdyby se nestaly věci, které se staly a vlastně dál dějí, tak by se tam hrálo dobře, jenže nyní je jasné, že tam atmosféra bude jiná a já se bojím nenávisti. Moc klukům výlet do Glasgow nezávidím, budou to mít hodně těžké," řekl pro ŽivotvČesku.cz muž, který je držitelem stříbrné medaile z mistrovství Evropy z roku 1996. Martin Frýdek uvedl, že mu velmi vadí, že se události nepovedlo uzavřít trestem od disciplinární komise organizace UEFA, ale přenesly se do politiky.

"Je to přeci jen fotbal, je to jen sport. Ale to, co se začalo dít, je smutné. Nacházíme se v době, kdy se lidé bojí cokoliv říct, netýká se to jen sportu, ale každého odvětví, člověk něco plácne v legraci a je z toho problém, nebo se bojí, že ho někdo zažaluje. Ondřej Kúdela dostal trest, i když bez důkazů, ale dostal, trest dostal i Glen Kamara, tak jsem si myslel, že to tím skončí, ale neskončilo to a pokračuje to obviňováním dětí. Já nevím, co si Kamara myslel, snad přeci nepředpokládal, že mu tady v Praze budeme fandit nebo že budeme držet palečky Rangers. Tak děti pískaly a bučely, no a co? A že je zatáhli teď do nějakého rasismu? To je prostě ubohost. Ve Skotsku mají sami problémy, mají tam dost svých problémů... Nechápu, že mají potřebu furt něco proti nám rozmazávat a tahat do toho politiku. Něco se na hřišti stalo, padly tresty a jdeme dál. Když nějakého fanouška usvědčí z rasismu, ať dostane klidně trest doživotního vstupu na stadion, ale ne že se do toho budou zatahovat děti," řekl pro ŽivotvČesku.cz Martin Frýdek rezolutně k tomu, že po utkání Sparta versus Rangers byly ve skotském tisku napadány děti, které si dovolily pískat na Glena Kamaru.

Martin Frýdek chce chodit na fotbal kvůli sportovním výkonům, nikoliv kvůli tomu, aby pak slyšel dlouhé politické rozjímání nad tím, na koho se pískat může a na koho ne. Současná Sparta podle něj pod trenérem Pavlem Vrbou (57) udělala krok dopředu a bude hrát v lize o titul.

"Na Spartu chodím, když mi vyjde čas. Co se týče ofenzivy, tak už se mi Sparta líbila na konci minulé sezóny, tehdy Pavel Vrba říkal, že když tým soupeře přestřílí a bude to končit 6:5, že mu to vadit nebude. Teď se zapracovalo i na obraně, poslední tři zápasy byly s nulou vzadu, Obrana ale vychází už od útočníků, když se toto zlepšilo, tak si vždy nějakou šanci vypracujete, a když ji proměníte, je to perfektní. Největší změnu bych viděl v tom, že Vrba změnil bránění celého týmu. Výsledky 1:0 se určitě počítají, spíš bych řekl, že když Sparta dá první gól, tak pak hraje opatrně, na tohle je nutné si dávat pozor. Soupeři pak vyjde jeden brejk, jedna standardní situace či náhoda a bude tu nová situace, a Sparta pak může přijít i o jasný zápas," doplnil pro ŽivotvČesku.cz muž, který se Spartou získal pět mistrovských titulů.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: