Reklama:

Ve Sněmovně bude po volbách čtvrtina žen, nejvíce v historii. Co stojí za změnou stavu, objasnil sociolog

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 15. 10. 2021

Celkem čtvrtinu nové Poslanecké sněmovny by měly tvořit ženy. Na jejich zastoupení mělo vliv především sestavení kandidátních listin, ale významně rozhodovaly také preferenční hlasy. Podle sociologa ovšem nedošlo u Čechů ke změně smýšlení, kvůli němuž by ženy volili úmyslně. "Myslím si, že lidé spíše volili zaprvé podle stranických kandidátek a zadruhé, jak se také ukázalo, tak i podle individuálních preferencí," řekl pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář (42).

Reklama:

V nové Poslanecké sněmovně bude z 200 členů celkem 50 žen. Největší podíl má hnutí ANO s 20 poslankyněmi, pak ve Sněmovně bude také 13 žen z koalice PirStan, 12 z koalice Spolu a 5 z hnutí SPD. Oproti první Poslanecké sněmovně, která vznikla roku 1992 a v níž bylo žen jen 21, jde o významnou změnu. Sociolog si ale nemyslí, že ženy se staly poslankyněmi díky svému pohlaví.

"Myslím si, že lidé spíše volili zaprvé podle stranických kandidátek a zadruhé, jak se také ukázalo, tak i podle individuálních preferencí, zejména tam, kde lidi znali. Na čemž vydělalo hnutí Starostů, protože tam je znali, na rozdíl od Pirátů. Že by ale cíleně volili právě ženy, to se mi nezdá," řekl pro ŽivotvČesku.cz sociolog Vojtěch Bednář

Reklama:

Před letošními volbami na internetu výrazně rezonovaly příspěvky občanské iniciativy Zakroužkuj ženu, podle níž větší podíl žen ve Sněmovně znamená rozhodování, které lépe zohledňuje potřeby všech. Jeho aktivita měla na výsledcích voleb svůj podíl, ale podle odborníka nebyl tak výrazný, jako právě individuální preference.

"Existují aktivity Zakroužkuj ženu a podobně, ale jsou spíše z feministického diskurzu. Situace je spíše taková, že pokud je více žen na těch kandidátkách a na volitelných místech, zvláště pak jde-li o ženy, které lidé doopravdy znají, budou je volit. Dají jim svůj hlas a zda jsou to ženy nebo muži, to už pro ně není podstatné," dodal Vojtěch Bednář pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: