Ve věku 95 let zemřela Olga Schmidtová, známá z Babovřesků či Slunce, seno... Dojemně na ni zavzpomínal Zdeněk Troška

Režisér Zdeněk Troška
Režisér Zdeněk Troška
Foto: Nextfoto
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 4. 8. 2021

V poslední době přichází jedna smutná zpráva za druhou. Do hereckého nebe odchází významní umělci, mezi které se zařadila také herečka Olga Schmidtová, jež zemřela ve věku 95 let. Diváci si ji pamatují mimo jiné z komediální filmové série režiséra Zdeňka Trošky (68) Babovřesky. "Paní Schmidtová byla dáma. Hrála vesnickou ženskou, ale stejně jako Erna Červená, která hrála babičku v posteli v prvním dílu, byla skutečná dáma. Až v poslední době říkala, že nic hrát nebude, protože už na to nemá sílu," řekl pro ŽivotvČesku.cz.

Herecký svět přichází v posledních týdnech a měsících o známé umělce. Ve věku 95 let zemřela herečka Olga Schmidtová, která zůstane nezapomenutelná v rolích babiček – objevila se například v Rafťácích, ve filmu Bobule nebo v komediích režiséra Zdeňka Trošky.

"Mně to říkala její známá. Zemřela 14. června ve věku 95 let. Paní Schmidtová byla dáma. Hrála vesnickou ženskou, ale stejně jako Erna Červená, která hrála babičku v posteli v prvním dílu, byla skutečná dáma. Zřejmě, jak jsem vyrozuměl z jednoho rozhovoru s ní, pocházela z lepší židovské rodiny a ta tradice se tam udržovala. Bohužel ztratila manžela. Ale ještě dřív ztratila dceru, byla to známá režisérka. Paní Schmidtová zůstala sama, ale opravdu až do věku 95 let pořád hrála. Až v poslední době říkala, že nic hrát nebude, protože už na to nemá sílu," vyjádřil se Zdeněk Troška pro ŽivotvČesku.cz s tím, že hrála také ve filmech Slunce, seno… nebo v komedii Doktor od jezera hrochů.

"Tam hrála babku, která vynáší smetí a doktora mlátí holí hlava nehlava. Zůstali jsme v kontaktu po telefonu, hezky jsme si povídali. Ona povídala poutavě a zajímavě, jako kdyby jí bylo 25. Energie měla neuvěřitelně, opravdu klobouk dolů. Nikdy jí nebylo zatěžko opakovat záběr, neřekla půl slova, byla plná radosti. Ale 95 let je požehnaný věk, obzvlášť, když se ho člověk dožije takřka v plné síle," dodal oblíbený režisér pro ŽivotvČesku.cz.

V roce 2017 se Olga Schmidtová usadila v Domově Vlčí mák při Ústřední vojenské nemocnici (ÚVN), kde žila. Herečka skonala již před více jak měsícem, ale teprve až nyní se smutná zpráva dostala na veřejnost.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.