Ve vězení jsou jenom čerti. Tradice, kdy chodí Mikuláš, je tam bez povšimnutí, říká Jiří Kajínek

Jiří Kajínek
Jiří Kajínek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 1. 12. 2020

Zanedlouho bude chodit Mikuláš, čert a anděl. Hodným dětem přinesou dobroty, ty zlobivější »obdarují« uhlím nebo brambory a ty největší raubíře si čert vezme s sebou do pekla. Tak se charakterizuje tradice, kterou třeba Jiří Kajínek (59) dlouhých 23 let nezažil - tedy v době, kdy byl uvězněn. "Ve vězení je čertů až až," ohlédl se pro ŽivotvČesku.cz muž, kterého před třemi lety omilostnil prezident republiky.

"Ve vězení se na tradici, kdy chodí Mikuláš s čertem nepamatuje. Takže tam to zůstává absolutně bez povšimnutí," prozradil pro ŽivotvČesku.cz Jiří Kajínek a pokračoval. "Ve vězení je čertů až až, takže se ani moc není čemu divit," usmíval se.

I když jde spíše o tradici zaměřenou na děti, je rád, že ji na svobodě může spatřit. "Člověka to vždy vrací do vzpomínek na dětství, když vidím na ulici Mikuláše, čerta a anděla," přiznal pro ŽivotvČesku.cz Kajínek, který zároveň upozornil, že pokud jde o Štědrý den, tak ve vězení se vězni dočkají pozornosti.

"K večeří vězni dostanou balíček, v němž je nějaké ovoce jako pomeranč, banán, nějaká sušenka. To je asi tak celé zpestření. V některých věznicích je i nazdobený stromek, ne ale ve všech," dodal Jiří Kajínek pro ŽivotvČesku.cz, jak to chodí v prostorách, kde jsou lidé omezeni na svobodě.

Svatý Mikuláš:

Z trojice Mikuláš, čert a anděl, má právě Mikuláš reálný předobraz. Jedná se totiž o svatého Mikuláše, který žil na přelomu 3. a 4. století a stal se legendou. Patřil mezi první biskupy křesťanské církve. Než se stal knězem, rozdal svůj majetek těm, co ho potřebovali. Odtud právě pramení ono obdarovávání. Uvádí se, že zemřel 6. prosince 327, ale rokem si prameny už jisté nejsou. Stal se oblíbeným světcem a patronem dětí, námořníků a řady dalších profesí.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.