Ve vodě roušku odložíte, na lehátku nikoliv. Nemyslím si, že se bazény měly otevírat, míní Milan Kubek

Prezident ČLK Milan Kubek
Prezident ČLK Milan Kubek
Foto: Profimedia
Eliška Reiglová | Redaktorka
eliska.reiglova@zivotvcesku.cz
Publikováno: 1. 6. 2021

V pondělí se po dlouhých měsících lidem znovu otevřela veřejná koupaliště, jejich návštěva je ale podmíněna dodržováním přísných pravidel. Podmínkou pro vstup je negativní PCR či antigenní test, potvrzení o očkování či prodělání nemoci covid-19 v uplynulých 180 dnech. Pokud se návštěvníci zrovna nekoupají, mají povinnost mít nasazený respirátor, konkrétně toto nařízení se ale mnohým zdá absurdní. "Já si nemyslím, že by se měly za současné situace otevírat bazény," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek (53).

První klienty dnes po dlouhé době přivítala veřejná koupaliště. Návštěvníci musí splňovat jednu ze tří podmínek ke vstupu a i v areálu musí dodržovat přísná opatření. Mezi ně patří například to, že při odpočinku na lehátku musí mít na obličeji nasazený respirátor, při samotném plavání či koupání ovšem nikoliv. Podle mnohých je pak takové nařízení absurdní.

"Obecně rozvolnění je příliš rychlé, překotné, nečeká se na to, co jednotlivé kroky udělají, a na vině je patrně lajdácky napsaný pandemický zákon. Sněmovna ten zákon schválila a právníci ministerstva nenapsali nařízení tak, aby si z nich soud neudělal trhací kalendář," řekl pro ŽivotvČesku.cz prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Opatření ohledně nošení respirátorů v areálu koupališť vnímá Milan Kubek tak, že koupaliště by podle něj neměla být v první řadě ani otevřená. "Já si nemyslím, že by se měly za současné situace otevírat bazény. Vždyť teprve minulý týden šli středoškoláci poprvé do škol. Jestli má větší smysl respirátor na bazénu nebo v restauraci či knihovně si netroufám posoudit, nicméně ve vnitřních prostorách by se rozhodně měly nadále nosit," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz šéf komory.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch uvedl, že k rozvolnění opatření došlo v reakci na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu (NSS), podle kterého nelze služby uzavírat plošně. "Musíme doufat, že rychlost očkování je dostatečná a unikneme díky ní problémům. Riziko tady samozřejmě je, a měli bychom proto postupovat mnohem obezřetněji," doplnil Milan Kubek pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.