Věci, které mohou zničit Vánoce: Fotky od milenky či půjčky. Samota je také likvidační, říká psycholog

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 17. 12. 2020

Vánoce jsou známé jako svátky klidu a míru. Tradicí je také kromě štědrovečerní večeře a zdobení stromečku obdarovávání dárky. A rozhodně nemusí jít o nic drahého, ale leckdy potěší i malé pozornosti. Jenže právě dárky mohou způsobit místo radosti a příjemně stráveného svátečního večera pohromu, která dokáže zničit dobrou náladu i vánoční atmosféru. Pro ŽivotvČesku.cz uznávaný psycholog Jeroným Klimeš (53) nastínil, co opravdu není rozumné dávat pod stromeček, nebo čemu se v období Vánoc vyhýbat, pokud nestojíte o katastrofální svátky.

Ozdobený stromeček, pod kterým se na Štědrý večer objeví dárky, je u většiny rodin tradicí. Smyslem Vánoc však není to, aby se člověk s ostatními předháněl, kdo dá komu lepší nebo dražší. Potěšit lze i drobností, která má třeba emocionální hodnotu, mnohonásobně cennější než tu finanční. Pokud patříte mezi ty, kteří na svátky dodržují »dárkovou tradici«, určitě vždy vybírejte a kupujte s rozvahou, protože některé pozornosti patří mezi poměrně velkou jistotu sváteční katastrofy. Psycholog Jeroným Klimeš prozradil, jak k Vánocům přistupovat a čemu se vyvarovat, aby neskončily fiaskem.

"Vzpomínám si na jeden dárek, kdy jedna neznámá přítelkyně ženatého muže poslala jeho manželce, která byla v 8. měsíci těhotenství, hanbaté fotky s jejím mužem. Je to samozřejmě velká »čuňárna«, ale výhoda toho je, že to značí, že milenka už je zoufalá a mele z posledního, tedy už nemá co ztratit. Milenka něco takového udělá, aby manželka nevěrníka vyhodila z baráku, ale v realitě to funguje naopak a já říkám, v tuto chvíli je boj vyhrán," uvedl pro ŽivotvČesku.cz konkrétní příklad ze života uznávaný psycholog Jeroným Klimeš.

"Dále jsou nevhodné drahé nevyžádané dárky. Někdy lidé mají tendenci tím žehlit nějaký průšvih, tak koupí něco drahého, z čeho si ten druhý má sednout na zadek, ale to má pak opačný efekt. U drahých dárků si je vždy důležité ujasnit, zda to ten druhý opravdu chce," objasnil pro ŽivotvČesku.cz Jeroným Klimeš, čemu by se měl člověk vyvarovat při výběru vánočního dárku.

"A co je opravdu asi nejhorší, tak půjčky a dluhy. Zadlužit se na Vánoce je naprostý nesmysl. Lidé by se přes svátky neměli zadlužit, protože není důvod k tomu se zadlužit. Obecně platí, že dárky jsou pro děti, dospělí jen pokecají a užijí si pohodu," upřesnil psycholog Jeroným Klimeš pro ŽivotvČesku.cz s tím, že lidé by na Vánoce neměli být sami.

"Co rozhodně na Vánoce nedělat, když lidé mají třeba po rozchodu, tak za žádnou cenu nebýt sám doma. Naplánovat si něco, najít si někoho, kdo je ještě větší chudák než já a nekoukat na mobil a povídat si s telefonem. V minulém roce jsem to říkal jednomu svému klientovi a samozřejmě mi odpověděl, že si to udělá podle svého. 24. prosince strávil s mobilem, se kterým se hádal, protože na druhé straně ho nikdo nezvedal," dodal pro ŽivotvČesku.cz psycholog, který během let své lékařské praxe zažil opravdu leccos.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.