Vědci neví, zda indická mutace odolá vakcínám. Bude se přeočkovávat, míní Prymula
Varianta nového koronaviru byla poprvé zjištěna v Indii loni v říjnu a podle oznámení Světové zdravotnické organizace (WHO) byla dosud zjištěna ve 1200 sekvencích z nejméně 21 zemí. V tom, zda jde o výjimečně nebezpečnou variantu, ale zatím odborníci nemají jasno a neví, zda odolá vakcínám. "Účinnost očkování se sníží, ale pokud budou dostatečné hladiny protilátek, lidé chráněni budou," řekl pro ŽivotvČesku.cz epidemiolog Roman Prymula.
Při zkoumání indické mutace některé laboratorní výsledky ukazují na slabě zvýšenou přenosnost této varianty a na to, že protilátky obtížněji virus blokují. Nakolik to ale snižuje imunitu, odborníci teprve zjišťují. Koronavirová situace v Indii je kritická a nad nebezpečností mutace visí otazníky.
"Ta mutace je podobná jihoafrické a brazilské, to znamená, že účinnost očkování se sníží, ale pokud budou dostatečné hladiny protilátek, lidé chráněni budou," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný epideomilog Roman Prymula. Podle vědců z ústavu genetického výzkumu v britském Hinxtonu, kteří se indickou variantou koronaviru zabývají, aktuálně není důvod k panice.
Vzhledem ke vzniku nejrůznějších mutací bude potřeba vyvinout vakcíny, které budou účinnější. Aktuálně probíhající očkování proto nebude poslední. "Je potřeba, aby byla vakcína co možná nejtotožnější s tím, na co má reagovat. Proto určitě nastane doba, kdy se bude přeočkovávat takzvaně druhogeneračními vakcínami, které budou více korespondovat s mutacemi," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz bývalý ministr zahraničí Roman Prymula.
Nejvíce sekvencí obsahujících indickou variantu viru pocházelo z Británie, USA a Singapuru. Zjištěná byla ale také v Evropě - Belgii, Švýcarsku, Řecku, Itálii a ověřuje se i nejméně jeden případ v ČR.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.