Vědec Flegr k rozvolnění: Vláda musí určit, kolik naše krematoria zvládnou bez posílení kapacit, míní

Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Foto: Jaroslav Flegr
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 11. 2020

V neděli mimořádně zasedne vláda a bude vyhodnocovat, zda v pondělí dojde k přesunu podle systému PES ze čtvrtého do třetího pásma. Podle evolučního biologa Jaroslava Flegra (62) je důležité při takovém postupu neudělat chybu, která by epidemii znovu nastartovala. "Ovšem nakonec jde především o to, jaký počet denně umírajících osob z rizikových skupin nám už bude vyhovovat," uvedl pro ŽivotvČesku.cz.

Vláda se kvůli případnému rozvolnění opatření a »sestoupení« Česka ze 4. na 3. stupeň systému PES mimořádně sejde v neděli. Ve třetím stupni by se mimo jiné otevřely omezeně restaurace, nyní zavřené obchody či sportoviště. V tom ale vidí problém vědec Flegr, který varuje, že každé rozvolňování si vybere ztráty na životech.

"Vláda by měla deklarovat cílový počet lidí, který by měl za den umírat na covid. Bylo by poctivé občanům říct, že pokud chceme, aby předvánoční tržby klesly třeba jen o deset procent, a restaurací zkrachovalo také třeba jen 10 procent, musíme za to obětovat tolik a tolik našich babiček a dědečků, tolik a tolik astmatiků a tolik a tolik obézních - tedy lidi spadající do rizikové skupiny," řekl pro ŽivotvČesku.cz vědec, který tak poukazuje na to, že každé rozvolnění je přívětivější pro šíření viru, pokud lidé nedodrží striktně hygienické návyky a pokud budou mít pocit, že epidemie je už takzvaně za námi.

"Když vláda bude rozvolnění citlivě regulovat a neudělá přitom hrubou chybu, tak postup epidemie zastaví a od určitého okamžiku už bude umírat konstantní počet lidí. Teď jde o to, jestli jsme už nyní na počtu, který nám vyhovuje, nebo zda ještě zatneme zuby a počkáme, než počty infikovaných za den klesnou třeba pod 1000, nebo pod 200. Když se denně nakazí 4000 lidí a počítali bychom, že půl procenta z nich zemře, tak dostane nějakých 20 mrtvých denně. Tohle by naše krematoria zvládla i bez dalšího posilováni kapacit a mohla by se dokonce vrátit k jednosměnnému provozu," upřesnil Jaroslav Flegr.

"Jde jen o to, zda jsme s tímto počtem srozuměni. Jestliže ano, tak príma - můžeme přestat šlapat na brzdu a zkusíme si udělat tradiční krásné a veselé konzumní Vánoce. Ale myslím, že by bylo od vlády poctivější, kdyby cílové hodnoty počtů umírajících v jednotlivých ohrožených skupinách předem deklarovala. Mimochodem, v zemích Jihovýchodní Asie se rozhodli, že cílové číslo babiček a dědečků umírajících na covid je nula. Poměrně rychle toho dosáhli a své ohrožené skupiny ochránili. A, světe div se, ani ekonomicky na tom neprodělali, " dodal pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Flegr.

I když se skóre protiepidemického systému PES drží v Česku několik dní na úrovni třetího stupně a mělo by tak brzy přijít rozvolnění části nyní platných opatření, experti varují, že k němu nemusí dojít. V některých krajích je totiž situace výrazně horší.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.