Vědec Flegr odhalil druhou tvář popularity. Kvůli mým názorům mě zasypali urážkami, svěřil se

Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Foto: Jaroslav Flegr
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 6. 11. 2020

Je uznávaným vědcem, úspěšným autorem řady populárně naučných knih a oblíbeným pedagogem. V posledním půl roce se svými predikcemi usilovně snažil minimalizovat dopady epidemie na obyvatele Česka. Když se začal objevovat ve veřejném prostoru a bez skrupulí zde vyjadřovat své názory v souvislosti s epidemií koronaviru, rychle zjistil, že být lidem na očích nemusí být vždy příjemné. "Zejména v prvních měsících jsem dostával hodně ošklivé a často i hodně vulgární zprávy. Naštěstí jsem tak říkajíc »splachovací«, takže jsem si z toho zase tak moc nedělal," řekl pro ŽivotvČesku.cz vědec.

Když se tvář Jaroslava Flegra začala objevovat čím dál hojněji v médiích, jeho netradiční vzhled rozhodně zaujal širokou veřejnost. Neotřelá vizáž připomínající šíleného vědce chystajícího se zničit svět, podobného těm, které známe z hollywoodských kasovních snímků, rozhodně upoutala pozornost. I když zprvu posměšnou, nakonec uznanou.

"Na začátku mi chodily hodně ošklivé a často i hodně vulgární zprávy. Bylo to v poměru asi čtyři ošklivé na jednu hezkou. Ale jak epidemie postupovala, tak se to začalo otáčet. Těch ošklivých zpráv začalo ubývat a těch pochvalných a vyjadřujících podporu naopak přibývalo. Dnes už je ten poměr opět čtyři ku jedné, ale ve prospěch těch hezkých. Paradoxně z toho mám trochu smíšené pocity. Na vulgární zprávy jsem nikdy neodpovídal, na ty hezké se naopak snažím alespoň krátce odpovědět. Takže dnes často nedobrovolně ponocuji s otevřeným notebookem do dvou hodin do rána," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Flegr.

"Z ohlasů za poslední týdny se zdá, že už mě většina lidí vnímá pozitivně. Tedy jako člověka, který sice často říká velmi nepříjemné věci, ale chce tím pomáhat. Co mě ale za celou dobu, kdy jsem začal objevovat v médiích, překvapilo, je to, jak úžasně fungují sociální sítě. Dnes mám jen na Facebooku desítky tisíc fanoušků a některé posty shlédnou za den i stovky tisíc lidí. Pro mě je to velmi zajímavý objev. Mám samozřejmě radost, že lidé mají o vědu a názory vědců zájem," dodal pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Flegr. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.