Vědec Flegr prozradil, jak to bude letos o Vánocích. Budou smutné, ale máme naději, říká

Jaroslav Flegr - evoluční biolog a parazitolog
Jaroslav Flegr – evoluční biolog a parazitolog
Foto: Jaroslav Flegr
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 27. 10. 2020

Počty nakažených v souvislosti s epidemií strmě rostou. Vláda přijala další opatření, kdy v Česku začne od středy platit zákaz nočního vycházení. Lidé budou muset zůstávat doma mezi 21:00 a 04:59. Maloobchodní prodej v provozovnách bude zakázán v neděli po celý den, v ostatních dnech od 20:00 do 05:00. A vypadá to, že letošní Vánoce budou jiné, než jsme zvyklí. "Budou smutné. Bude platit řada omezení a lidé se nebudou tolik navštěvovat," nastínil pro ŽivotvČesku.cz uznávaný vědec Jaroslav Flegr.

Týden co týden vláda vyhlašuje tvrdší a tvrdší opatření. Zatím se jí nedaří efektivně zastavit šíření zákeřného viru. Personál nemocnic je vyčerpaný, počty zemřelých a lidí s těžkým průběhem onemocnění narůstá. Nově v Česku začne od středy kvůli pandemii covidu-19 platit zákaz nočního vycházení. Opatření se začínají týkat čím dál více ekonomiky. A patrně dobré období nás nečeká ani kolem Vánoc.

"Letošní Vánoce se ponesou v duchu řady opatření. Bude určitě platit zákaz shromažďování, nebudou se smět konat veřejné akce, rodinné návštěvy nebudou příliš vhodné a budou to takové jiné Vánoce, než jsme zvyklí. Co je na tom nejhorší, že pro řadu lidí to budou smutné Vánoce. Těch rodin, které někoho ztratí v souvislosti s šířením viru, bude docela dost," řekl pro ŽivotvČesku.cz Jaroslav Flegr, který zaujal veřejnost tím, že jeho předpovědi jsou poměrně hodně přesné.

Vědec má ale i dobrou zprávu. "Jde o jedno období. Příští rok by měla být už vakcína a další Vánoce už budou normální, jak jsme zvyklí. Teď jde tedy o to dodržovat opatření, aby ztráty byly co možná nejnižší a překlenout smutné obdob, to je ta naděje, která nám zbývá," dodal evoluční biolog Jaroslav Flegr.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.