Vědec Flegr ukázal graf: Už 24.10. budeme mít 6 tisíc hospitalizovaných, predikuje

Jaroslav Flegr je evoluční biolog a parazitolog
Jaroslav Flegr je evoluční biolog a parazitolog
Foto: Jaroslav Flegr
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 16. 10. 2020

Počty nakažených lidí v Česku rostou jako houby po dešti. Jde o exponenciální a nebezpečný růst pozitivně testovaných. Aktuálně se data ukazují, že jde zejména o rizikovou skupinu 65+. A rozhodně epidemie nebude oslabovat. Sám ministr zdravotnictví přiznal, že půjde minimálně o deset dnů. Evoluční biolog Jaroslav Flegr představil graf, na kterém je vidět predikce vývoje nakažených v dalších dnech.

Současné reprodukční číslo »R«, tedy číslo - kolik jeden člověk s onemocněním dokáže nakazit lidí, je v České republice 1,44. Aktuální stav je dramatický. v nemocnicích leží podle posledních údajů ministerstva zdravotnictví 2920 lidí s covidem-19. Stav 543 pacientů lékaři hodnotí jako těžký. 

O tom, že počty nakažených a hospitalizovaných a bohužel i zemřelých nebudou v nejbližších dnech klesat, je přesvědčen i vědec Jaroslav Flegr, kterému jeho predikce vycházejí poměrně přesně. Už před týdny varoval, že pokud vláda nešlápne rychle na brzdu, dojde k současnému stavu.

Aktuálně Flegr představil graf, který ukazuje predikci do dalších dní. A rozhodně nejde o čísla, která by mohla někoho uklidnit. V tomto případě je zcela jasné, že vláda zaspala. I to je důvod, proč se Česká republika řadí k nejrizikovějším zemím v Evropě v souvislosti s počtem nakažených na počet obyvatel.

"Průběh přímky na logaritmické stupnici ukazuje, že počty hospitalizovaných dlouhodobě rostou exponenciálně. Jestliže ve středu zavedená opatření nezaberou se zpětnou platností, což tedy zcela jistě nezaberou, tak minimálně dalších 10 dnů porostou stejným tempem a už 24.10. budeme mít 6 tisíc hospitalizovaných," řekl pro ŽivotvČesku.cz uznávaný vědec.

Večer jsem našel ve svých zprávách na FB tenhle obrázek. Autor si nepřeje zveřejňovat své jméno, takže si myslím, že mi...

Zveřejnil(a) Jaroslav Flegr dne Pátek 16. října 2020

Vláda aktuálně navyšuje kapacity lůžek a personálu. Hrozí totiž kolaps zdravotního systému. V sobotu by měla začít výstavba lůžkových kapacit v areálu výstaviště Letňany. Lůžek bude 500, výstavbu zajistí armáda. "Jestli se opatření nedoplní nějakými dalšími, charakteru plošné karantény (do práce, z práce, nákup nejnutnějších věcí a jinak nic víc) a nová i ta současná opatření se nezačnou doopravdy vymáhat, tak už 31.10. může vyžadovat hospitalizaci 10 tisíc pacientů. Nevím, kolik si na krizovém štábu představují, že napěchují pacientů na jedno lůžko, ale obávám se, že těch 500 postelí v Letňanech nám zas tak moc nepomůže. Ovšem, jestliže k lůžkům nebudeme mít zdravotnický personál, tak by se mohla zase poměrně svižně vyprazdňovat," dodal Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.