Vědec Flegr zveřejnil graf, kolik lidí denně zemře na covid: Za 9 dnů už asi 250 mrtvých, predikuje

Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 22. 10. 2020

Počty nakažených lidí v Česku rostou jako houby po dešti. Jde o exponenciální a nebezpečný růst pozitivně testovaných. Aktuálně se data ukazují, že jde zejména o rizikovou skupinu 65+. A rozhodně epidemie nebude oslabovat. Evoluční biolog Jaroslav Flegr na svém grafu zveřejnil, kolik lidí denně bude v nadcházejících dnech umírat. Číslo je děsivé.

O tom, že počty nakažených a hospitalizovaných a bohužel i zemřelých nebudou v nejbližších dnech klesat, je přesvědčen vědec Jaroslav Flegr, kterému jeho predikce vycházejí poměrně přesně. Už před týdny varoval, že pokud vláda nešlápne rychle na brzdu, dojde k současnému stavu.

"Pokud nedojde k tvrdému opatření, tak očekávám, že už 31.10. může vyžadovat hospitalizaci 9 tisíc pacientů. My si teď nevybíráme mezi lockdown ano nebo lockdown ne. My už si musíme vybrat mezi kratší lockdown hned a 10 tisíc pacientů vyžadujících hospitalizaci počátkem listopadu nebo delší lockdown za 10 dnů a 15-20 tisíc pacientů vyžadujících hospitalizaci v listopadu," řekl pro ŽivotvČesku.cz vědec, který je rád, že vláda zavedla potřebná opatření s platností od čtvrtka. "Zachrání to řadu životů," upřesnil.

Flegr opět zveřejnil jeden ze svých grafů. Tentokrát s predikcí počtu úmrtí v denním měřítku.

"Tentokrát se graf netýká počtů hospitalizovaných pacientů, ale počtů lidí, kteří budou umírat v jednom dni. Má logaritmické měřítko na ose y, takže exponenciála se na něm projeví jako přímka. Je zřejmé, že už od 1. srpna rostou počty mrtvých za den exponenciálně, přičemž počet mrtvých v jednom dni se zdvojnásobí zhruba každých 9 dnů. Protažením přímky zjistíme, že už 1. listopadu, tedy za 9 dnů, zemře za den asi 250 lidí, kolem 20. listopadu to bude 1000 a před koncem prosince 2000 lidí. Že za měsíc zemře za den tisíc lidí je prakticky jisté – ti už jsou dnes nakažení, takže jim žádná opatření už nepomohou (mohli by pomoci dárci plasmy co nemoc už prodělali). Část z těch 2000 tisíc bychom ovšem ještě alespoň teoreticky mohli zachránit, kdybychom přísně dodržovali protiepidemická opatření a Flegrovo protiepidemické dvanáctero, uvedl evoluční biolog a parazitolog.

Micík opět nějak propašoval do mé emailové schránky velmi nepěkný graf. Zase se k němu nehlásí, ale já vím...

Zveřejnil(a) Jaroslav Flegr dne Středa 21. října 2020

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.