Vědec Jaroslav Flegr oznámil dobrou zprávu. Letos se obejdeme bez epidemie chřipky, míní

Jaroslav Flegr je evoluční biolog a parazitolog
Jaroslav Flegr je evoluční biolog a parazitolog
Foto: Jaroslav Flegr
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 21. 10. 2020

I když aktuálně trápí Česko epidemie zákeřného koronaviru, kvůli které vláda zavedla řadu opatření, podle evolučního biologa a parazitologa Jaroslava Flegra se nám letos vyhne epidemie chřipky. "Díky zavedení povinnosti nošení roušek se jí vyhneme," řekl pro ŽivotvČesku.cz vědec.

"Epidemie chřipky letos nebude kvůli rouškám, protože chrání i proti jakýmkoliv respiračním onemocněním," zdůvodnil Jaroslav Flegr pro ŽivotvČesku.cz, co zabrání další epidemii, která by v kombinaci s epidemií koronaviru jednoznačně zvýšila počty hospitalizací.

Podobně na skutečnost, že roušky zastaví šíření chřipky, upozornil i ministr zdravotnictví Roman Prymula. "Nošení roušek epidemii v podstatě zastaví," upřesnil ministr pro ŽivotvČesku.cz.

Na chřipkovou epidemii nemají někteří dobré vzpomínky. Před čtvrt stoletím udeřila na území České republiky historicky nejsilnější epidemie chřipky. Postihla zhruba 11 procent obyvatel. Došlo podle jednoho ze zdrojů až ke 12 tisícům úmrtí. Šlo o přelom let 1995 a 1996.

Vir H3N2 před 25 lety způsobil, že se uzavíraly školy, rušily se společenské akce. Následně 13. prosince vyhlásil někdejší hlavní hygienik Jiří Vytlačil celostátní chřipkové prázdniny, v provozu kvůli rodičům zůstaly v provozu školní družiny. Česko bylo jediným státem Evropy, kde se epidemie rozšířila na celém území země. 

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.