Reklama:

Vedle Petra Suchoně roste moderátorské eso. Sabina Dračková prozradila, čím ji zaskočil Roman Prymula a zda používá ženské zbraně

Televizní moderátoři Sabina Dračková a Petr Suchoň
Televizní moderátoři Sabina Dračková a Petr Suchoň
Foto: Se svolením Sabiny Dračkové
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 31. 1. 2022

Moderátorka Sabina Dračková (26) po boku kolegy Petra Suchoně (37) v neděli večer zpovídala a také »krotila« účastníky velké covidové debaty, kterou přichystala CNN Prima News. Pro ŽivotvČesku.cz popsala, zda jako okouzlující žena používá při svém povolání ženské zbraně a co si myslí o epidemiologovi Romanu Prymulovi (57).

Reklama:

Sabino, při nedělní Superdebatě jste ve studiu přivítala výrazné tváře české »covidové scény« a bylo nutné se připravit po odborné stránce, ale také si uvědomit, že mezi některými účastníky může dojít i na verbální útoky. Jak dlouho se takový velký diskuzní pořad připravuje?

Reklama:

Už na začátku ledna jsme začali plánovat, že Superdebatu uděláme. Původně jsme plánovali, že budou diváci ve studiu a budou moci hostům klást otázky. Chtěli jsme do publika pozvat zástupce vysokých škol a různých organizací. Kvůli momentální pandemické situaci, kvůli tomu, že přibývá nakažených, jsme nakonec formu změnili. A když nemohli diváci dorazit k nám, vyšli jsme za nimi do ulic a ptali se jich. Myslím, že je důležité, aby se v takové debatě řešilo to, co lidi opravdu trápí. Aby se z toho nestala akademická diskuse, které nikdo nerozumí. A to je přesně styl pořadu Co Čech, to politik!

Zajímá mě, jak konkrétně jste se připravovala vy. Předpokládám, že musíte hosty sledovat kontinuálně a nastudovat i jejich vystoupení pro konkurenční televizní stanice a média, že?

Máte pravdu, že člověk se na debaty s politiky a odborníky připravuje vlastně dlouhé měsíce, protože při debatě pracujete s informacemi, které jste nasbírali již dříve a ty informace se nějak vyvíjí. V tom dlouhodobém časovém horizontu sledujete přístupy hostů k dané problematice, sledujete i to, jak se ten jejich postoj vyvíjí. Musíte mít načtené, jak ti hosté vystupují, jaká stanoviska zastávají, když do toho studia dorazí, tak nejsou nepopsaným listem, ale přijdou s tím, že v zádech už mají nějaké výroky a ideje. Pokud má být moderátor kvalitní, tak s těmi východisky už musí pracovat. Konkrétní obsahová příprava je pak v řádu dnů.

Popíšete čtenářům nějaký krizový moment? Zaskočilo vás něco či někdo?

Neřekla bych, že mě něco zaskočilo, ale překvapilo mě, jak se proměnily názory některých hvězd boje proti koronaviru. Vezměte si třeba pana profesora Romana Prymulu, kterému se na začátku pandemie přezdívalo »Pan rouška«, on byl tím přísným plukovníkem a ministrem zdravotnictví, který jako první říkal, že dva roky budou zavřené hranice. Což se ve finále ukázalo, že měl pravdu, protože cestování bylo a je stále omezené. V neděli při debatě ale řekl, že respirátory prakticky přestávají mít smysl, že testování začíná být zbytečné. Mě překvapilo, že nakonec měl podobný názor jako imunolog Jiří Šinkora. Podle mě to ukazuje, že se konec epidemie v nějaké podobě opravdu blíží. Silný výrok může říct kdokoliv, ale ne od každého to divák vezme, ne každému divák věří. V případě pana Prymuly se navíc většinou plní to, co on předem říká.

Jste charismatická žena a máte výrazný úsměv. Využíváte před kamerou někdy ženské zbraně? Nebo na rozhovory jdete jako »bezpohlavní« profesionál?

Ne. Já se ráda usmívám, ráda se hezky oblékám a jsem vždy ráda, když mě v maskérně hezky nalíčí. To si myslím, že má ráda každá žena. A také si myslím, že i muži rádi vypadají dobře. Užívám si, že jsem žena, nemám potřebu se před kamerou nějak přehnaně stylizovat, ale že bych ženství cíleně využívala, to ne, nemyslím si, že by to bylo správné. Jako politická reportérka tu ženskou linku nepoužívám, nebylo by to ani správné, u politiků by se to také mohlo obrátit rychle proti mně. Kdybych na ně »dělala oči«, nebo kdybych z nich zkoušela něco vymámit ženskými zbraněmi, tak by si mohli začít myslet, že když se mnou budou flirtovat, že na ně nebudu tak přísná a drsná. To by nebylo ideální. Chci být přísná a spravedlivá.

Když jsem si prohlížel fotky na vašich sociálních sítích, tak jsem si uvědomil, že v soukromí nepoužíváte brýle. Při debatě jste si je nasadila a měla místy výraz přísné paní učitelky. Jsou brýle nutností, nebo jsou pro vás jen rekvizitou?

Až v poslední době jsem začala používat čočky, ale brýle nosím standardně už pět let. Na jednom oku mám 1,75 dioptrie a na druhém mám 2 dioptrie, zrak se mi ještě trochu zhoršil, brýle rozhodně potřebuji. Když mě třeba v maskérně malují, tak na zrcadlo nevidím, výsledek vlastně vidím, až když si zase nasadím brýle. Jedná se tedy o skutečné brýle, žádná rekvizita to není a mohu říct, že je při vysílání nosím ráda, cítím se nimi lépe. Zjistila jsem, že když jsem dlouho ve studiu pod světly, tak čočky začnou v oku vysychat, brýle jsou lepší i z toho praktického hlediska.

Při Superdebatě jste upoutala ženy volbou šatů a muže svým šarmem. Každého bude zajímat, zda jste zadaná...

Zadaná nejsem, přítele nemám, mojí láskou je nyní práce (výrazně se směje). Pravda je taková, že v práci trávím opravdu hodně času. Navíc se změnila vláda, nový premiér je úplně jiný než předchozí, takže jako politická reportérka se teď rozhodně nenudím. A v práci partnera nehledám, co je v domě, není pro mě.

Kdo je Sabina Dračková:

  • Vystudovala Vyšší odbornou školu publicistiky.
  • Vystudovala mediální studia na Metropolitní univerzitě.
  • Pracovala jako tisková mluvčí Národního ústavu pro vzdělávání.
  • Pracovně se objevila v Blesku i v TV Barrandov.
  • V současné době působí jako reportérka se zaměřením na politiku v CNN Prima News.

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: