Velikonoce jsou politika. Lidí v nemocnicích bude ubývat, obnovení života je na vládě, míní Roman Šmucler
Velikonoce jsou stále velmi diskutovaným tématem. Ministr zdravotnictví Jan Blatný (50) se vyjádřil k vládním nařízením, která jsou aktuálně v platnosti. Podle něj by se během svátků jara nemělo nic změnit. Sněmovna v pátek 26. března schválila nouzový stav, který bude prodloužen o dva týdny, tedy do neděle 11. dubna. Hlavní epidemiolog IKEMu a vedoucí Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES) Petr Smejkal (48) se vyjádřil v diskuzním pořadu Terezy Tománkové (42) k tomu, že bude rozhodující, jaký přístup budou mít Češi během svátků, a jak se budou chovat. "Jestli se vláda rozhodne obnovit život za týden, nebo rok, to je politické rozhodnutí. Nějaké materiály připraví pan Smejkal a rozhodne to Andrej Babiš," okomentoval pro ŽivotvČesku.cz Roman Šmucler (51).
Hlavní epidemiolog Institutu klinické a experimentální medicíny zhodnotil dosavadní opatření, která jsou aktuálně v platnosti. V pořadu Partie řekl, že Mezioborová skupina pro epidemické situace vládě doporučí jako první otevřít školy - ovšem s ohledem na to, jak se budou lidé chovat během velikonočních svátků. "Pokud to dopadne dobře a nezpackáme to (myšleno velikonoční svátky, pozn. red.), zasazujeme se o to, aby byly první otevřeny školy. Největší dopad bude na mladé generaci, která nechodila do školy. To se nedá vyčíslit penězi," řekl Petr Smejkal.
"Je to politika. Pan Smejkal rozhoduje – jak to rozhodne, tak to bude. Jeho názor je tedy podstatný. Už asi před 2 měsíci Američané řekli, že bez ohledu na naše opatření to nejdříve nastoupá, pak klesne. Jde to přesně podle křivky, čili vidíme, že lidí v nemocnicích bude ubývat. Jestli se vláda rozhodne obnovit život za týden nebo rok, to je politické rozhodnutí. Nějaké materiály připraví pan Smejkal a rozhodne to Andrej Babiš – jestli to budou chtít otevřít nebo třeba nechat učitele do září doma, protože je to politicky výhodnější, to se uvidí. Všude na světě je obecný problém, že se učitelé nechtějí vrátit do škol," řekl Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz s tím, že děti mají přece také svá práva a nejsou to věci.
"Škody na dětech jsou větší než to, že roznáší virus. Staří lidé jsou do určité míry proočkovaní a snad lze vydržet nechodit 14 dní za babičkou. Všechny zmíněné věci už máme za sebou, teď už se jedná o politické rozhodnutí. Pan Smejkal říkal minulý týden, že se má zavřít Škodovka – vidíme, že se to taky hodně mění," vyjádřil se pro ŽivotvČesku.cz prezident České stomatologické komory, který byl v roce 2015 jmenován docentem pro obor stomatologie a v minulosti působil jako televizní moderátor pořadu Tabu.
Podle jeho slov je nutné sledovat predikce, ze kterých je zřejmé, že jsme v řešení epidemie nyní napřed například před Německem. Nesouhlasí tak s vyjádřením, že jsme oproti zahraničí o 3-4 měsíce pozadu, jak uvedl pro CNN Prima News Petr Smejkal.
"Německo se zhoršuje, my se naopak zlepšujeme. Ve srovnání s nimi jsme na tom líp. Pokud nás srovnáme s Amerikou nebo Anglií, tak jsme pozadu, protože pomaleji očkujeme. Například Korea má velmi málo nemocných, brutální opatření, ale málo očkuje. Říct, že jsme o měsíce pozadu – je nutné porovnávat vůči komu. Ale hlavně je to úplný nesmysl," dodal Roman Šmucler pro ŽivotvČesku.cz.
Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.