Velikonoce jsou za dveřmi. Meteoroložka popsala, jakého počasí se dočkáme o svátcích jara

Počasí – Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Pixabay

Velikonoce už se pomalu blíží. Svátky jara u nás patří po Vánocích mezi druhé nejoblíbenější. Mnoho lidí v době koronavirové epidemie doufá, že se situace ohledně vládních restrikcí a opatření změní a skončí omezení volného pohybu v rámci okresů. Řeší se, jak budou vypadat Velikonoce v Česku a co bude lidem povoleno. Z hlediska počasí to bude vypadat velmi slibně. "Výstupy modelů se shodují na tom, že teploty už budou daleko příjemnější, než jsou teď," uvedla meteoroložka.

V roce 2021 připadá na Velikonoční neděli datum 4. dubna. Pokud jde o pravoslavné Velikonoce, které bývají v porovnání s těmi klasickými opožděny – letos vychází až na neděli 2. května. Přesto, že se počasí v Česku v posledních dnech vrátilo k zimě a platí dokonce výstraha ČHMÚ ohledně sněžení, období Velikonoc by už mělo přinést příjemné oteplení. I když to ideální jaro nebude.

"Globální numerické modely ukazují na začátek dubna. Byť už by teploty v odpoledních maximech měly zůstávat přes 10 °C, některé modely ukazují dokonce 16 °C, nevypadá to, že by celé Velikonoce měly být slunečné. Dobrá zpráva ale je, že zaprší a už nezasněží. Bude i nadále dost proměnlivo – typické aprílové dubnové počasí. Jeden den déšť, druhý pak méně oblačnosti," řekla Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz s tím, že aktuálně na horách napadlo 20 centimetrů sněhu, ale koncem března se začne oteplovat.

"Výstupy modelů se shodují na tom, že teploty už budou daleko příjemnější, než jsou teď. V rámci toho, že je to stále hodně daleko, se situace může samozřejmě měnit. Po 10. dubnu to vychází tak, že by teploty měly být už opravdu velmi příjemné," popsala meteoroložka pro ŽivotvČesku.cz výhled na charakter dubnového počasí, kdy by se teploty měly vyšplhat výše, než je průměr minulých desetiletí.

Za necelý měsíc začíná astronomické léto, ale počasí v poslední době nepřipomíná ani jaro....

Statistická data Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) evidují v období od 15. března do 11. dubna od roku 1951 teplotní rekordy. Jako nejnižší průměrnou teplotu -1,3 °C, naopak nejvyšší průměrná teplota dosáhla 8,7 °C. Interval průměrných teplot se pak pohybuje v rozmezí od 4 do 6 °C. "V porovnání s dlouhodobým normálem by mělo být tepleji. Nadprůměrné teploty začneme skloňovat od 26. března," dodala Dagmar Honsová pro ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu