Velikonoce mohou ovlivnit epidemii. Profesor z Univerzity Karlovy nastínil, kde vidí riziko

Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Evoluční biolog Jaroslav Flegr
Foto: se souhlasem Jaroslava Flegra

Česko se aktuálně nachází na přelomu rostoucího trendu nákaz covidem-19. Denní přírůstky v mezitýdenním srovnání v posledních dnech klesají a reprodukční číslo se drží pod hodnotou 1. Následující dny budou klíčové a rozhodnou o tom, zda dojde k návratu dětí do škol a rozvolnění opatření. "Myslím si, že počty nakažených po Velikonocích neporostou," uvedl pro ŽivotvČesku.cz profesor Jaroslav Flegr z Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy.

Vláda rozhodla, že přísná opatření na svátky jara nerozvolní. Cestování mimo okres je stále možné jen z určitých důvodů a doporučuje se, aby lidé o Velikonocích nenavštěvovali své příbuzné a přátele. Právě chování občanů bude mít na návrat do takřka běžného života velký vliv.

"Myslím si, že počty nakažených po Velikonocích neporostou, spíš budou dále klesat. Jedině, kdyby vláda zopakovala svou oblíbenou chybu a předčasně rozvolnila klíčová opatření. Ale napotřetí snad už i ministr Havlíček pochopí, že by tím prokázal našemu hospodářství medvědí službu," uvedl pro ŽivotvČesku.cz evoluční biolog Jaroslav Flegr, proč si myslí, že nakažených už víc přibývat nebude.

Podle epidemiologů je chování lidí v soukromí během Velikonoc aktuálně jedním z klíčových bodů v boji proti epidemii koronaviru. Jaroslav Flegr nepředpokládá, že by se lidé chovali nezodpovědně. "Samozřejmě záleží, jak se budou lidé chovat, ale myslím si, že většina z nás už má v okolí někoho, kdo na covid zemřel. I kvůli tomu se lidi budou chovat relativně rozumně. Riziko vidím daleko spíše na straně chování vlády, než na straně chování obyvatelstva," doplnil pro ŽivotvČesku.cz profesor z Univerzity Karlovy.

Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 1159 případů koronaviru, potvrdila to mluvčí ministe...

Pokud budou počty nakažených denně i nadále klesat, podle ministra školství Roberta Plagy by se mohli žáci prvního stupně základních škol vrátit do lavic v polovině dubna. Po znovuotevření škol by se třídy měly po týdnu střídat v prezenční a distanční výuce.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.