Velikonoční tradice královské rodiny: Koronavirus značnou část narušil. Tohle vše se změní

Meghan Markleová a královna Alžběta II.
Meghan Markleová a královna Alžběta II.
Foto: Profimedia.cz

Britská královská rodina ctí tradice spojené se všemi významnými svátky, Velikonoc nevyjímaje. V loňském i letošním roce ale tradice značně ovlivňuje pandemie koronaviru a plány, které nebyly zcela zrušeny, musely být alespoň pozměněny. Co aristokraté běžně dodržují a jak se jejich svátků dotkl covid-19? Kupříkladu nedělní bohoslužba, jindy veřejná a sledovaná, bude soukromá.

Členové britské královské rodiny si potrpí na dodržování tradic, obzvláště pak samotná královna Alžběta II., která se běžně objevuje na jakýchkoliv slavnostech či průvodech. Pandemie koronaviru však svátky jara i pro aristokraty značně okrájí.

Ve čtvrtek před Velikonocemi bývalo běžné, že královna chodila mezi lidmi a dobrým pracovníkům z kostelů a komunity rozdávala speciální mince. Tato tradice byla letos už podruhé porušena kvůli koronaviru, neb pro královnu, ačkoliv už je očkovaná, není bezpečné se během jednoho dne setkat s tolika cizími lidmi. "Její výsost mince rozeslala poštou," uvedl mluvčí rodiny pro magazín Town&Country.

V neděli se královská rodina běžně schází na mši ve Windsoru, v letošním roce ale bude mše soukromá a nepřijdou všichni členové rodiny. Rovněž se bude konat na jiném místě, aby se předešlo davům, kteří by chtěli aristokraty vidět. "Srocování lidí musíme za každou cenu předejít. Kdyby mše probíhala tradičně, hrozilo by, že se u Windsoru sejde velké množství lidí," vysvětlil mluvčí.

K Velikonočnímu pondělí neodmyslitelně patří i akce hledání vajíček určená pro děti. Ta ovšem nikdy nebyla pořádaná pro veřejnost, její průběh tak pandemie koronaviru zřejmě neovlivní. "Děti si tuto zábavu moc užívají, s košíčkem v ruce jsou schopny chodit zahradou velmi dlouho a mají radost z každého vajíčka, které najdou," řekli už minulosti Kate Middletonová s princem Williamem deníku Daily Mail.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Zavřít reklamu