Velká Británie jde do boje s koronavirem: Jako první na světě schválila vakcínu proti viru SARS-CoV-2

Ilustrační snímek
Ilustrační snímek
Foto: Pixabay.com
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 2. 12. 2020

V posledních měsících a hlavně týdnech je hlavním tématem vakcína, která by měla být spásou v boji s nekonečnou epidemií koronaviru. A právě Velká Británie přišla jako první země na světě s tím, že oficiálně schválila vakcínu od farmaceutické společnosti Pfizer/BioNTech.

Koronavir se stal celosvětovým nepřítelem, proti kterému se většina států snaží zatím nepříliš úspěšně bojovat. Česká republika na tom také není zrovna nejlépe, i když se možná postupně začíná blýskat na lepší časy. Diskutovaným tématem posledních měsíců je logicky vakcína, která by byla lékem na nebezpečný vir SARS-CoV-2, který má na svědomí už miliony lidských životů po celém světě. A právě Velká Británie se rozhodla k ráznému kroku schválit vakcínu farmaceutické společnosti Pfizer/BioNTech, která bude počínaje příštím týdnem považovaná za bezpečnou pro použití v rámci celého království, jak uvedlo BBC.

Britský regulační řád pro léčivé přípravky informoval o tom, že vakcína nabízí až 95% ochranu před onemocněním covid-19 a lze ji bezpečné uvést na trh, napsal britský The Guardian. Do Velké Británie už míří první dávky léku a v dalších dnech by podle společnosti Pfizer mělo být dodáno až 800 000 kusů. Běžná doba pro vývoj takového léku představuje průměrně deset let, ale vakcína určená na léčbu koronaviru vznikla za pouhých deset měsíců.

Ostatní státy jsou zatím vůči účinnosti vakcíny nedůvěřivější a čekají na poslední výsledky zkoušek společnosti Pfizer. "V hodnocení budeme pokračovat během vánočního období. Pokud jsou předložená data dostatečně průkazná, aby bylo možné dospět k závěru o kvalitě, bezpečnosti a účinnosti vakcíny, vědecký výbor EMA pro humánní léčiva dokončí své hodnocení nejpozději k datu mimořádného zasedání naplánovaného na 29. prosince," uvedla European Medicines Agency (EMA), jak informoval The Guardian.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.