Velká Británie se loučí s princem Philipem. Miloš Zeman popsal, jak noblesního muže vnímal

Prezident České republiky Miloš Zeman
Prezident České republiky Miloš Zeman
Foto: Profimedia.cz

Nejen Velká Británie se dnes loučí s manželem královny Alžběty II. a oddaným služebníkem monarchie. Princ Philip, který zemřel ve věku 99 let, bude pohřben na hradě Windsor. Osobní vzpomínku prezidenta Miloše Zemana (76) pro ŽivotvČesku.cz tlumočil hradní mluvčí Jiří Ovčáček. "Prince Philipa jsem vždy považoval za jedinečnou osobnost, která svým šarmem, noblesou a intelektem reprezentovala Velkou Británii v tom nejlepším smyslu slova," uvedl k odchodu velkého muže český prezident.

Princ Philip s pragmatismem i humorem sobě vlastním plánoval svůj pohřeb posledních dvacet let. Vždy si přál, aby se jednalo o skromné rozloučení v rodinném duchu. I s ohledem na složitou epidemickou situaci se nakonec jeho přání vyplní. Poslední rozloučení proběhne bez »zbytečných cavyků«, jak si to manžel královny Alžběty II. naplánoval.

Posledního rozloučení se zúčastní méně než 30 smutečních hostů. Tělo prince Philipa spočine na hradě Windsor. Veřejnost bude moci průběh obřadu sledovat prostřednictvím televizních obrazovek.

Redakce ŽivotvČesku.cz oslovila hradního mluvčího Jiřího Ovčáčka s dotazem, jak zesnulého prince vnímal český prezident Miloš Zeman. "Prince Philipa jsem vždy považoval za jedinečnou osobnost, která svým šarmem, noblesou a intelektem reprezentovala Velkou Británii v tom nejlepším smyslu slova. Jeho celý život je svým způsobem neuvěřitelnou kronikou moderních dějin nejen Velké Británie, ale celé Evropy. Jsem přesvědčen o tom, že jeho výjimečný odkaz bude v našich srdcích žít i nadále," uvedl prezident České republiky, který se s princem setkal, když královna Alžběta II. a její choť navštívili Prahu.

Podle ohlášeného programu smutečního dne nebude rakev s princovými ostatky vystavena. Lidé už od rána nosili květiny k Windsorskému hradu i k Buckinghamskému paláci. Podle uveřejněných informací o posledním rozloučení se královna Alžběta II. s manželem rozloučí ještě předtím, než bude rakev převezena do kaple.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.