Velká naděje pro pašeračku Terezu H. na návrat do Česka. Mluvčí upřesnila, kdy soud rozhodne o jejím osudu

Češka Tereza H.
Češka Tereza H.
Foto: Profimedia
Klára Zaňková | Redaktorka
[email protected]
Publikováno: 27. 6. 2021

Déle než tři roky v láhaurském vězení Kot Lakhpat má za sebou Češka Tereza Hlůšková (25), která byla zadržena tamní celní správou kvůli pašování téměř 10 kilogramů heroinu. Za dlouhé měsíce za mřížemi měla několikrát naději, že by se mohla vrátit domů a nemusela si odsedět více jak osmiletý trest. Nyní po všech předchozích nezdarech přišla konečně odezva soudu, který rozhodne, co s ní dál bude. "Mohu potvrdit, že termín odvolacího soudu je stanoven na úterý 29. června," upřesnila tisková mluvčí ministerstva zahraničních věcí pro ŽivotvČesku.cz.

V lednu 2018 zadrželi celníci na letišti v Láhauru Terezu Hlůškovou, u které bylo nalezeno téměř 10 kilogramů heroinu. Ve věznici Kot Lakhpat si měla odpykat 8 let a 8 měsíců. Opakovaně se snažila podat odvolání, které přišlo několikrát vniveč. V době sílící celosvětové pandemie byl právě koronavirus důvodem, proč se termín odvolacího soudu neustále odkládal - vidina na lepší zítřky se vzdalovala. Češka všechna obvinění popírá a tvrdí, že je nevinná.

Její šance na zproštění obžaloby jsou sice mizivé, ale existuje možnost, že jí soud může trest alespoň zmírnit. V Pákistánu totiž nahlíží zákon na pašování drog velmi přísně. Nyní se mladá žena konečně dočkala termínu. Znamená pro ni příležitost bojovat za následující měsíce a roky, které nemusí prožít mezi zdmi pákistánské věznice. Ta je přitom známá špatnými hygienickými podmínkami, kde nejsou ani oddělené cely například pro nezletilé delikventky.

Odvolací soud její případ nakonec projedná už za pár dní. "Mohu potvrdit, že termín odvolacího soudu je stanoven na úterý 29. června a doufáme, že konečně proběhne. Jsme připraveni se zase na konzulát podívat," uvedla tisková mluvčí ministerstva zahraničních věcí Eva Davidová pro ŽivotvČesku.cz. Tereza dostává od zastupitelského úřadu například poštu a česká strana se jí snaží maximálně vyjít vstříc. Teď jen potřebuje trochu štěstí, aby se mohla zase v budoucnu vrátit do normálního života.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.