Reklama:

Velká předpověď počasí na celé jaro: Lze očekávat dva až tři vpády prudkého ochlazení, uvedl meteorolog Martin Štros

Počasí - Ilustrační snímek
Počasí – Ilustrační snímek
Foto: Profimedia
Rudolf Šindelář | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 7. 3. 2024

Meteorologická zima se s koncem února rozloučila. Pohledem zpět je možné mluvit o tom, že nabídla vlastně dvě výraznější, ale spíše kratší epizody, uvedl to pro ŽivotvČesku.cz zkušený odborník Martin Štros ze serveru specializujícího se na kompletní monitoring počasí meteocentrum.cz. Redakci zajímalo, co přinesou nadcházející týdny. Ze slov ostříleného meteorologa vyplynulo, že stávající nadprůměrné teploty může narušit citelné ochlazení.

Reklama:

Pokud jde o zmíněné dvě epizody v souvislosti s letošní zimou, odborník přes počasí upřesnil, čím si řekly o pozornost. "První vlna zimy přišla už na začátku prosince. Napadlo velké množství sněhu i v nižších polohách, sníh pokryl celou republiku a na jihu Čech byla vyhlášena sněhová kalamita s více než 30 centimetry sněhu, a to v nižších polohách, a více než půl metrem čerstvého sněhu na horách. K tomu několik dní celodenních mrazů, noční teploty klesající pod -10 °C a zdálo se, že nás letos čeká hodně tuhá zima. Jenže hned kolem Mikuláše se prudce začalo oteplovat a zbytek prosince už byl teplý," ohlédl se pro ŽivotvČesku.cz meteorolog Martin Štros z portálu meteocentrum.cz.

Druhá epizoda zimy přišla okolo 10. ledna, kdy panovaly několik dní velmi tuhé mrazy, tentokrát už ale bez sněhu. "Další týden se pak teploty držely přes den kolem nuly a po nocích dál mrzlo. A to bylo, dá se říci, z letošní zimy všechno. Od zhruba 22. ledna až do současné chvíle se drží teplejší počasí, denní teploty se pohybují kolem 10 °C a sníh postupně zmizel i z hor," vylíčil specialista pro ŽivotvČesku.cz.

Reklama:

Stávající hodnoty sice působí, že chladnější počasí už by se vrátit nemělo, opak je ale pravdou. Návrat sněhu do nižších poloh je obecně prakticky až do konce března teoreticky možný, jak ukazují statistiky z minulých let. Významnější množství sněhu napadlo v nižších polohách v letech 2013 a 2018 okolo 20. března. "Možné to tedy ještě je," zdůraznil Martin Štros a pokračoval: "Nicméně letos modely neukazují, že by se něco takového mělo stát. Ačkoliv výhled na více než 10 dní je obtížný, aktuální výhledy na nejbližší týdny naději na návrat zimního počasí příliš nedávají. Většina modelů odhaduje, že teploty se budou držet kolem průměru či spíše nad ním. Pro zbytek března to znamená denní teploty okolo 10 °C. Může se v některých dnech lehce ochladit, ale že by se teploty přiblížily bodu mrazu, to nečekáme," upřesnil expert přes počasí z portálu meteocentrum.cz pro ŽivotvČesku.cz.

Od dubna už sníh do nižších poloh přijít nemůže –⁠⁠⁠⁠⁠ resp. v dřívější minulosti se to na začátku dubna párkrát stalo, ale s celkovým oteplováním klimatu už tyto události prakticky vymizely. Z toho vyplývá, že s návratem sněhu a mrazů už pro letošní rok spíše nepočítáme, upřesnil Štros.

"Sezónní modely ukazují, že nadcházející jarní měsíce, tedy duben a květen, budou teplotně normální. Z hlediska Evropy se čeká, že v severní Evropě budou teploty lehce podprůměrné, zatímco jižní Evropa vypadá na mírně nadprůměrně teplé jaro. My ve střední Evropě se nejspíš budeme nacházet na pomezí toho, takže pro nás to vypadá na teploty na úrovni normálu. Aktuální náskok přírody v kvetení by se měl postupně srovnávat s běžným stavem. Prakticky každé jaro se však vyskytnou dva až tři vpády velmi studeného vzduchu, které třeba trvají jen několik dní a během kterých se prudce ochladí. Nejspíš se jim nevyhneme ani letos, ale nevíme, kdy přesně přijdou," dodal pro ŽivotvČesku.cz meteorolog Martin Štros s tím, že většinou se dají předpovědět přibližně týden dopředu, někdy 10 dní. Na hory se může v tom případě vrátit sníh i kdykoliv během dubna.

Jaké denní teploty mohou nastat v jaké části jara při vpádu studeného vzduchu v nižších polohách:

Druhá polovina března –⁠⁠⁠⁠⁠ okolo 0 °C

První polovina dubna –⁠⁠⁠⁠⁠ okolo 4 °C

Druhá polovina dubna –⁠⁠⁠⁠⁠ okolo 7 °C

První polovina května –⁠⁠⁠⁠⁠ okolo 10 °C

Druhá polovina května –⁠⁠⁠⁠⁠ okolo 12 °C

Reklama:

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.

Reklama:
Reklama: