Velké zklamání a smutná slova trenéra: Běžkyně v balerínkách už další úspěch ve své kariéře nepřidá

Běžkyně Annamária Horváthová
Běžkyně Annamária Horváthová
Foto: Profimedia
Josef Šťastna | Redaktor
[email protected]
Publikováno: 3. 1. 2022

Šestnáctiletá Annamária Horváthová svým životním příběhem oslovila lidi na rodném Slovensku i v České republice. V roce 2018 vyhrála amatérské závody a zdálo se, že Slovensko našlo velký atletický talent. Dívce ale do života v létě tohoto roku vstoupilo těhotenství a pak potrat. Její trenér Norbert Pecze na začátku ledna pro ŽivotvČesku.cz řekl, že už nad její kariérou »zlomil hůl«.

Šestnáctiletá Annamária Horváthová před téměř čtyřmi lety ohromila nejen Slovensko, když dokázala ovládnout závod na 750 metrů. Dívka z romské osady atletický závod absolvovala v balerínkách. Později se stala dorosteneckou mistryní Slovenska v běhu na 1500 metrů a začalo se hovořit o tom, že pod Tatrami roste velký talent.

V létě roku 2021 ale slovenští novináři přinesli zprávu, že Annamária otěhotněla. Rodina stála před složitým rozhodnutím, matka ji údajně nejdříve nutila k potratu, pak zase dávala najevo, že příchod miminka je důležitější než závody. Podle zjištění slovenského deníku Plus Jeden Deň Annamária nakonec potratila a strávila několik dnů v nemocnici. V té době redakce ŽivotvČesku.cz kontaktovala jejího trenéra Norberta Pecze s tím, zda je návrat k tréninku a závodům reálný.

"Romská komunita je složitá. U nich se může kdykoliv cokoliv změnit," vysvětlil pro ŽivotvČesku.cz Norbert Pecze s tím, že Annamárii nezatracuje a šanci jí dá pod podmínkou, když najde v životě řád a systém. "Podmínkou pro to, abych ji trénoval, je docházení do školy. Kdyby neměla systém, bylo by to celé o ničem," řekl v létě slovenský trenér pro ŽivotvČesku.cz.

Na začátku roku 2022 redakce ŽivotvČesku.cz trenéra znovu kontaktovala. Annamária se k tréninku bohužel nevrátila a Norbert Pecze je přesvědčen, že se tak už nikdy nestane.

"Od září jsem ji neviděl a nemám žádné informace o ní, ani o její rodině. Vypadá to, že sen o nadějné atletce skončil. V žádném kontaktu nejsme," řekl pro ŽivotvČesku.cz muž, který v dívce z romské osady v Moldavě nad Bodvou jako první odhalil velký talent.

Z velkého talentu tak zůstalo obrovské zklamání. Norbert Pecze ale dodal, že jen v koutku duše doufal, že případ Annymárie mohl dopadnout sportovním happyendem.

Diskutujme slušně. Pravidla diskuze na portálu ŽivotvČesku.cz.